Hayvansal ürün ihracatı artıyor -Son 3 yılda önemli artış kaydeden su ürünleri ve hayvansal…

  • Yazı boyutu
Hayvansal ürün ihracatı artıyor
  -Son 3 yılda önemli artış kaydeden su ürünleri ve 
  hayvansal…

Hayvansal ürün ihracatı artıyor -Son 3 yılda önemli artış kaydeden su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artarak 1 milyar 664 milyon dolara ulaştığı bildirildi

Son 3 yılda önemli artış kaydeden su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artarak 1 milyar 664 milyon dolara ulaştığı bildirildi.
     Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012 yılında gerçekleştirilen 151 milyar 861 milyon dolarlık Türkiye geneli ihracatında su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının 1 milyar 664 milyon dolarlık paya sahip olduğunu söyledi.
     Bu payın ilk bakışta oldukça mütevazi görünebildiğini ifade eden Yamanyılmaz, "Ancak son 3 yıllık sektörümüzün ihracat trendine bakacak olursak, karşımıza bizi çok gururlandıran bir tablo çıkmaktadır. 2010 yılında 962 milyon dolar olan ihracatımız 2011 yılında yüzde 47 artarak 1 milyar 421 milyon dolara, 2012 yılında ise yüzde 17 artarak 1 milyar 664 milyon dolara çıkmıştır" dedi.
     Yamanyılmaz, sektörün ihracatta her geçen gün ileriye gittiğini vurgulayarak, 2013 yılında da son 3 yıldaki artan trendlerine yakışır bir artış kaydetmeyi arzuladıklarını vurguladı.
     Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bünyesinde Adanalı iş adamlarının önemli bir yeri olduğunu dile getiren Yamanyılmaz, AKİB ihracatının yüzde 40'ından fazlasının Adana'dan gerçekleştiğine dikkati çekerek, artışı daha da yükseltmek için Adanalı üyelerinden beklentilerinin de arttığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 312 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir