"Hayvan kaçakçılığı arttı" iddiası -TZD Genel Başkanı Yetkin: "Bölgedeki karışıklığı fırsat…

  • Yazı boyutu
"Hayvan kaçakçılığı arttı" iddiası
  -TZD Genel Başkanı Yetkin:
  "Bölgedeki karışıklığı fırsat…

"Hayvan kaçakçılığı arttı" iddiası -TZD Genel Başkanı Yetkin: "Bölgedeki karışıklığı fırsat bilen kaçakçılar, Suriye'deki savaş koşullarından da yararlanarak son derece ucuza kapattıkları hayvanları ülkeye sokuyorlar"

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Suriye'deki savaş koşullarından yararlanan birtakım kişilerin ucuza aldıkları hayvanları kaçak yollarla ülkeye soktuklarını iddia etti.
     Yetkin, düzenlediği basın toplantısında, kaçak hayvan girişinde son günlerde artış yaşandığını ileri sürerek, kaçak girişlerin birçok risklerinin bulunduğunu söyledi.
     Son günlerde Suriye'den özellikle küçükbaş hayvan getirildiğini anlatan Yetkin, Şanlıurfa hayvan pazarında araştırma yaptıklarını, geçen yıl üreticinin 500-600 liraya sattığı koyunun şu anda 300-350 liraya satamadığını ileri sürdü.
     Yetkin, "Bölgedeki karışıklığı fırsat bilen kaçakçılar, Suriye'deki savaş koşullarından da yararlanarak son derece ucuza kapattıkları hayvanları bölgede bilinen bazı mayınsız bölgelerden ülkeye rahatça sokuyorlar" iddiasında bulundu.
    
     -Üç Gün Hastalığı-
    
     Yetkin, son günlerde "Üç Gün Hastalığı"nın yaygınlaştığını da belirterek, "Büyükbaş hayvanlar arasında da son dönemde Adana, Mersin, Osmaniye, Diyarbakır'da yaygınlaşan ve binlerce hayvanın ölümüne yol açan Üç Gün Hastalığı, yeni bir hastalık olmasa da ilk kez bu boyutlara ulaştı" dedi.
     Et ve Balık Kurumu'nun piyasada önemli bir görev üstlendiğini, bu nedenle kuruma verilen desteğini artırılması gerektiğini de anlatan Yetkin, Okul Sütü Projesi'nin devamının önemli olduğunu söyledi.
     Yetkin, "Devlet, süt tüketimini arttırmalı ve kamu görevlilerine de süt dağıtmalıdır. Maliyeti ne kadar yüksek olursa olsun, sütün faydasından daha olumlu olamaz" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir