Hayvan Islahı Komitesi'nin çalışma esasları belirlendi

  • Yazı boyutu
Hayvan Islahı Komitesi'nin çalışma esasları belirlendi

Hayvan Islahı Komitesi'nin çalışma esasları belirlendi

Hayvan Islahı Komitesi'nin çalışma esasları belirlendi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Hayvan Islahı Komitesi Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, Komite, 13 üyeden oluşacak ve Bakan onayı ile göreve başlayacak. Gerektiği hallerde komiteyi oluşturan kuruluşların kompozisyonu ve temsilci sayıları komitenin teklifi ve Bakan onayı ile değiştirilebilecek.
     Hayvan Islah Komitesi ve Hayvan Islah Alt Komitesi 2 yıl için seçilecek. Görev süresi sona erenler tekrar seçilebilecek. Hayvancılık Genel Müdürlüğü'nden katılan üyeler hariç 2 dönem üst üste görev yapanlar, bir dönem ara vermedikçe tekrar seçilemeyecekler.
     Hayvan ıslah komitesi ve alt komite üyelerinden görev süresi dolmadan herhangi bir nedenle ayrılanların yerine, ayrılan üyenin bağlı olduğu kurumdan en geç 30 gün içinde kalan süreyi tamamlamak üzere yeni üye belirlenecek.
    
     -Komitenin görevleri-
    
     Hayvan ıslah komitesi, hayvan türlerine ait yetiştiricilikte, ulusal ve bölgesel ıslah çalışmaları ile ıslah programında yer alması gereken konuları tanımlama görevini, programların hedef ve ilkelerini belirleyecek. Bu programların uygulama ve yürütülmesi sürecini izleyip değerlendirecek, gerektiğinde düzenlemeler yapacak.
     Hayvansal üretim sorunları ve çözümü ile hayvancılığı geliştirmekle ilgili her konuda görüş ve önerilerde bulunacak.
     Her türlü damızlık materyalinin ithalatı ve ihracatına ilişkin konularda temel kriterleri belirleyecek ve Bakanlığa sunacak.
    
     -Çalışma usul ve esasları-
    
     Komite, ilk toplantısında tür veya konu bazında çalışacak hayvan ıslah alt komitelerini oluşturacak. Alt komitelerin kimlerden ve kaç kişiden oluşacağına karar verecek. Komite üyeleri alt komitede yer alamayacak.
     Komitenin kararları tavsiye niteliğinde olup salt çoğunluk ile alınırken, kararlar 15 gün içinde imzalanarak onaya sunulacak.
     Komite, sekretaryanın belirleyeceği gündem ile yılda en az bir kere toplanacak. Ayrıca Komite başkanının gerek görmesi veya üyelerin 3'te 1'inin sekretaryaya yazılı talebi halinde 30 gün içinde bir araya gelinebilecek.
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir