Hayatın İçerisinde Ben De Varım

  • Yazı boyutu
Hayatın İçerisinde Ben De Varım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:"4 yıl önce küçük bir adım olarak ama büyük hayallerle başlattığımız 'Ben De Varım' yolculuğunda bugün hayallerimizin bir bir gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 4 yıl önce küçük bir adım olarak ama büyük hayallerle başlatılan "Ben De Varım" yolculuğunda bugün hayallerin bir bir gerçeğe dönüştüğünü gördüklerini söyledi.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen "Ulaşımda, İletişimde, Hayatın İçerisinde Ben De Varım Projesi", Prof. Dr. Mim Kemal Öke ve kızı Nazlı Öke'nin dinletisiyle başladı.
     Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, uzun yolculukların atılan ilk adımla başladığını belirterek, "4 yıl önce küçük bir adım olarak ama büyük hayallerle başlattığımız 'Ben De Varım' yolculuğunda bugün hayallerimizin bir bir gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz" diye konuştu.
     Bu projenin en önemli özelliğinin ve başarısının sırrının ilk günkü heyecanının kaybedilmemesi olduğunu ifade eden Yıldırım, bakanlık tarafından başlatılan projenin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın desteğiyle bugüne geldiğini kaydetti.
     Yıldırım, projenin yüzlerce engelli gence hayat verdiğini vurgulayarak, "Engelli kardeşlerimizi yılın bir gününde değil, her gününde yanında olduğumuzu, onları yalnız bırakmadığımızı kanıtlıyor ve sosyal sorumluluk projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Ne kuma ne buza yazı yazdık. Engelli istihdamında Başbakanımızın liderliğinde tarih yazdık" dedi.
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye, Suriye'den savaştan kaçanlara kucak açacağına engellilere iş bulsun" sözlerini anımsatan Yıldırım, bu açıklamanın talihsiz bir beyanat olduğunu söyledi.
     Engellilerle ilgili Türkiye'de ilk defa yasal alt yapının AK Parti hükümetleri döneminde ortaya konulduğunu ifade eden Yıldırım, bununla da yetinilmeyip engellilere özel ve kamu sektörleri yanında, evlerinde de bakımları da dahil bütün destekleri verdiklerini anlattı.
     Yıldırım, bugün on binlerce engellinin iş ve aş sahibi olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
     "10 yıl boyunca bu hükümet, birçok alanda çığır açacak reform niteliğinde hizmetleri başarıyla yerine getirdi. Biz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak ülkemizin 100. yılına, 2023'e yönelik büyük projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Köprüler, tüneller, hava limanları gibi büyük projeler yapıyoruz. İnanın ki bu büyük projeler insanımız ve ülkemizin geleceği için önemli ancak şu gerçekleştirdiğimiz projeler kadar beni heyecanlandırmıyor. Burada duyduğumuz heyecan, duygu yüklü anlar, bu sosyal sorumluluk işinin her şeyin üzerinde geldiğini bir kez daha ortaya koyuyor.
     Şu şirketler (Avea, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) dünya bir araya gelse bir araya gelmezler. Birbirleriyle kıran kıran mücadele eden şirketleri bir araya getiren, bu topluma olan ortak sorumluluklarıdır. Konu millete hizmet, insanların eline el uzatmak olunca bütün bu rekabet, mücadele geride kalıyor ve hayırda yarışmada birlikte oluyorlar. Tüm iletişim şirketlerinin genel müdürlerine ve sorumlularına teşekkür ediyorum."
     Büyük projelerin ülke için gerekli olduğunu ifade eden Yıldırım, "Önemli olan yol yapmak değildir, önemli olan gönüllere yol yapmaktır" dedi.
     Bakan Yıldırım, down sendromunun hastalık olmadığına, bunu hastalık gibi görenlerin yanılgı içinde olduklarına dikkati çekerek, bilimsel çalışmalar sonucunda down sendromluların özellikleri arasında yalan söylememe, kurallara uyma, yardımsever olma, kin ve nefreti olmama, neşeli ve cana yakın olmaları bulunduğunu söyledi.
     "Bu kadar güzel özellikleri olan insana kim iş vermek istemez. Keşke her iş yerinde bu kadar özelliklere sahip çalışan olsa o zaman ülkemiz çok daha farklı yerde olur" diyen Yıldırım, engelli çocukların ailelerine olduğu kadar, millete ve devlete de emanet olduğunu ifade etti.
     Yıldırım, bugün çalıştırılan engelli sayısının yeterli görülmediğine ama bunun azımsanmayacak bir rakam olduğuna vurgu yaparak, 4 yıl önce engellilere, çağrı merkezlerinde iş verilmeye başlandığını, o zaman sayının 30 olduğunu, bugün ise bu sayının 300'ü geçtiğini bildirdi.
     Ön yargının acımasız olduğunu ifade eden Yıldırım, ön yargıları nedeniyle engellilerin toplum içinde eşit yaşam koşullarına sahip olamadığını kaydetti. Yıldırım, "Yarın geriye kalan ömrün ilk günü, yarın yeni bir gün olsun. Gelin artık engellere karşı ön yargılarımızdan tamamen kurtulalım" diye konuştu.
    
     -Diğer konuşmacılar-
    
     Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay da Türksat hakkında bilgi vererek, sosyal sorumluluk bilincini misyonunun temeline oturttuğunu belirtti. Engelli engelsiz ayrımı yapmadan hizmetleri her kesime ulaştırmak için çalıştıklarını vurgulayan Dalbay, e-devlet kapısının alt yapısını da içeriklere engellilerin daha kolay ulaşımını sağlayacak şekilde geliştirdiklerini bildirdi.
     Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ise engelin bedende değil, düşüncede olduğunu düşündüklerini ifade ederek, toplumun engelli vatandaşlara yardımcı olması gerektiğini söyledi. Yılmaz, Türk Telekom ailesi olarak yüzlerce engelliye iş imkanı sağlandığını anlattı.
     Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray da mobil iletişim teknolojilerinin, özellikle sosyal ve ekonomik hayatta yeteri kadar eşitliğe sahip olmayan fırsatlar sunduğunu belirterek, Vodafone olarak dün engellilere yüzde 25 indirim yaparak, engel tanımayan ürün ve servislere bir yenilik eklediklerini ifade etti.
     Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de geçmişin değiştirilemeyeceğini ancak geleceğin değişebilmesinin insanın elinde olduğunu, bu nedenle ileriye bakılması gerektiğini kaydetti.
     Ciliv, Turkcell olarak sosyal sorumluluk projeleri ve teknolojiyi kullanarak, engelleri kaldırmanın en büyük hedefleri olduğunu dile getirdi.
     Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir ise bugün engelleri kaldırmak için bir araya gelindiğini belirterek, bugün Türkiye'de 9 milyona yakın engellinin bulunduğunu, bunların yüzde 25'nin iş gücüne sahip olduğunu ancak yüzde 20'sinin istihdam edildiğini söyledi. Akdemir, Avea olarak sosyal sorumluluk anlayışıyla engellileri işe yerleştirmek amacıyla yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
     İşe yerleştirilen engellilerden bazılarının aileleri de teşekkür konuşması yaptı.
     Vodafone Düşler Mutfağı'nda çalışan down sendromlu Halis ve Yağmur, yaptıkları kurabiyeleri Emine Erdoğan ve protokoldekilere ikram etti. Down sendromlu Sami ve Işıl ise dans ettikten sonra Emine Erdoğan ve diğer protokol üyelerinin elini öptü.
    
    
    


Bu haberi 389 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir