"Hayata Devam Türkiye" projesinin 4. etabı İstanbul'dan başlayacak

  • Yazı boyutu
"Hayata Devam Türkiye" projesinin 4. etabı İstanbul'dan başlayacak

"Hayata Devam Türkiye" projesinin 4. etabı İstanbul'dan başlayacak

Aksigorta ve AKUT'un toplumu başta deprem olmak üzere sel ve yangın gibi doğal afetler konusunda bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirdikleri "Hayata Devam Türkiye" projesinin 4. etabı 9 Nisan'da başlayacak.
     Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Marmara ve ardından 2010'da başlatılan ve 5 yıllık bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlanan "Hayata Devam Türkiye" Projesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul'dan start alacak.
     Proje ile gidilen il ve ilçelerde doğal afetlerden önce alınması gereken önlemler, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda eğitimlerin verilmesinin yanı sıra tırı ziyaret eden vatandaşlara 3 boyutlu G Force deprem simülatöründe 1999 yılında yaşanan 7,4 büyüklüğündeki Marmara Depremi yaşatılarak, konunun önemine vurgu yapılacak.
     "Güvenli Oda" ve "Güvenli Olmayan Oda" olarak iki farklı bölümün bulunduğu tırda eşyaları sabitlemek gibi alınabilecek basit önlemlerin önemine dikkat çekilecek.
     Projenin 4. etabı boyunca Kocaeli, Adapazarı, Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük, Bartın, Kastamonu, Giresun, Rize, Artvin, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye, Niğde, Karaman, Konya, Afyonkarahisar, Uşak il ve ilçelerinde yaşayanlara, ilköğretim öğrencilerine afet eğitimleri verilecek. Aksigorta ve AKUT'un birlikte yürüttüğü projenin 4. etabı, yine İstanbul'da sona erecek.
     Verilen bilgilere göre projenin tamamlanan üç etabı sonunda 30 il, 150 ilçede yaklaşık 3 milyon kişi deprem ve doğal afetler konusunda eğitildi. Gidilen her il ve ilçede 3 yılda toplam 1 milyon 620 bin öğrenciye ulaşıldı, halka yaklaşık 2 milyon adet eğitim kitapçığı dağıtıldı. Projenin 4. etabında da 23 il, 24 ilçede yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.
     2014'de son etabı gerçekleştirilecek projeyi değerlendiren Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, ülkenin topraklarının yüzde 96'sının başta deprem olmak üzere doğal afet riski altında olduğunu hatırlatarak, "Halkımızın büyük bölümü doğal afetlere karşı hangi önlemleri alacağını ve felaketler sırasında ne yapacağını hala bilmiyor. 'Hayata Devam Türkiye' Projemiz ile AKUT'la beraber 3 yılda yaklaşık 3 milyon kişiye doğal afetler ve sigorta bilinci aşılamaya çalıştık. 5 yılın sonunda 5 milyonun üzerinde vatandaşımızın afetlere karşı daha donanımlı biçimde ayakta duracağına inanıyorum. Afetleri engelleyemeyiz ama yaraları sarabileceğimize inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
     AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ise AKUT olarak doğal afetler sırasında pek çok can kurtarmış olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek, doğal afetler konusunda halkı bilinçlendirmek adına 2010'da AKUT ve Aksigorta olarak bilgi ve güçlerini birleştirdiklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir