"Hayali ihracat" soruşturması... -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Bakanlığımızın gelen talepleri…

  • Yazı boyutu
"Hayali ihracat" soruşturması...
  -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: 
  -"Bakanlığımızın gelen talepleri…

"Hayali ihracat" soruşturması... -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Bakanlığımızın gelen talepleri çözmek noktasında gümrük müdürlerine 'konuyu inceleme' talimatı vermesi birilerine iltimas geçme değil, görevin getirdiği sorumluluğu yerine getirmedir"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bakanlığımızın gelen talepleri çözme noktasında gümrük müdürlerine 'konuyu inceleme' talimatı vermesi birilerine iltimas geçme değil, görevin getirdiği sorumluluğu yerine getirmedir" ifadesi kullanıldı.
     Açıklamada, "100 milyonluk hayali vurgun 'özel kaleme' uzandı" başlıklı haberin okuyucuda yanlış izlenim uyandıracak, kamuoyunu yanlış yönlendirecek tarzda, kişi ve kuruluşlara eleştiri sınırlarının ötesinde iftira niteliği taşıyan ifadelerle dolu olduğuna dikkat çekildi.
    
     -"İltimas değil, görev sorumluluğu"-
    
     "Bahse konu haberde şüpheli olarak verilen kişilerin gümrüklerdeki işlemlerini kolaylaştırmak için Bakanlık bürokratlarını devreye sokma girişimlerinin veriliş tarzının çok manidar olduğu" kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Türkiye'de ihracat ve ithalat yapan tüm işadamlarının gümrüklerdeki muhatabı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'dır. Dolayısıyla ticaret yapan her iş adamı bir sorunu varsa doğal olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvuracaktır.
     Bakanlığımız, kanunların kendisine verdiği görev ve yetkileri çerçevesinde tüm iş adamlarımızla görüşür ve yasal çerçevede yardımcı olur. Türkiye'nin artan ihracatına ivme kazandırmak noktasında iş adamlarımızın yaşadığı bürokratik sorunlara çözüm üretmek de yine bakanlığımızın görevleri arasındadır.
     Bakanlığımızın gelen talepleri çözmek noktasında gümrük müdürlerine 'konuyu inceleme' talimatı vermesi birilerine iltimas geçme değil, görevin getirdiği sorumluluğu yerine getirmedir. Yapılan inceleme sonucunda Türkiye'ye girişinde veya çıkışında yasal açıdan sıkıntı olmayan bir malın ivedi olarak işlemlerinin tamamlanması 'en kolay, en hızlı, en güvenilir' ticaret hedefimizin bir parçasıdır."
    
     -"Bürokratı zan altında bırakmak insafsızlık"-
    
     Açıklamada, Bakanlığı arayan iş adamlarıyla görüşen her bürokratı zan altında bırakmanın "insafsızlık" olduğu belirtilerek, kim olduğu bilinmeden bir vatandaş olarak görüşülen iş adamlarıyla yapılan görüşmelerde bürokratları 'hayali ihracat' kavramı ile yan yana getirmenin "vicdanları sızlattığı" kaydedildi.
     "Kanunların verdiği yetkilere dayanarak görevini yerine getiren bürokratları karalamak ve kamuoyunun önünde haysiyetleriyle oynamanın gazetecilik mesleğinin bir parçası olmadığı" değerlendirmesine yer verilen açıklamada, "Görevini yapan her insanı, yardım eden her insanı suçlamak toplumda yardımlaşma duygusunu zedelemektedir. Bu asılsız iddialar görevini yerine getirmeye çalışan namuslu insanların vicdanlarını yaralamaktadır" ifadesi kullanıldı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir