Havyan sayısının fazlalığı dışarıdaki besicilere yaradı -Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü…

  • Yazı boyutu
Havyan sayısının fazlalığı dışarıdaki besicilere yaradı
  -Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü…

Havyan sayısının fazlalığı dışarıdaki besicilere yaradı -Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yıldırım: "Bu yıl hayvan sayısı geçen yıla oranla yüzde 50 oranında arttı. Batıdaki besicilerin hayvan ihtiyacını doğudaki birkaç il karşılıyor. Arz ettiğimiz hayvan sayısı fazla"

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özcan Yıldırım, "Bu yıl hayvan sayısı geçen yıla oranla yüzde 50 oranında arttı. Batıdaki besicilerin hayvan ihtiyacını doğudaki birkaç il karışılıyor. Arz ettiğimiz hayvan sayısı fazla. Talep edenler, 'Nasıl olsa çok sayıda hayvan var' diyor. Bu da hayvan fiyatlarının artmasına bir engel" dedi.
     Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte ciddi oranda kaba yem sıkıntısı olduğunu belirterek, bunun sebebinin kış mevsiminin uzun sürmesi ve geçmiş yıllara oranla hayvan sayısında yaşanan artış olduğunu söyledi.
     Hayvan sayısı içinde bulunan kültür ırkı hayvanların daha yüksek verime sahip olduğunu ifade eden Özcan, "Bu hayvanların ağırlığı da çok fazla. Daha fazla yem tüketiyor daha fazla ürün veriyor. Bu nedenle daha fazla nitelikli kaba yeme ihtiyaç duyuluyor. Saman geleneksel bir beslenme ögesi ama hiçbir zaman besleyici bir değeri yok. Hayvanı tok tutan bir unsur olarak kullanılıyor" dedi.
     Özcan, kentte etkili olan iklim şartları dolayısıyla besicinin saman sıkıntısı çektiğini belirterek, ilde silajlık mısırın da kabul görmediğini söyledi.Vatandaşların elinde bulunan çok sayıda hayvanı az miktarda gıdayla bahara çıkarmasının zor olduğu kanaatine vardığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Vatandaşlarımız hayvanlarını ellerinden çıkarmak istiyor. Gerçekten hayvan sayısı geçmiş yıllara göre çok fazla. Satılacak hayvan sayısı fazla olduğundan batıdaki hayvan satıcıları ihtiyaçlarını doğudaki birkaç ilden sağlıyorlar. Arz ettiğimiz hayvan sayısı fazla. Talep edenler 'Nasıl olsa çok sayıda hayvan var' diyor. Bu da hayvan fiyatlarının yükselmesinde bir engel. Satışlar şu anda son hızla devam ediyor. Biz Aralık ayının sonuna kadar geçen yıla oranla bu yıl il dışına pazarlamasını yaptığımız hayvan sayısı yüzde 50 daha fazla olacak. Geçen yılı ikiye katlamış durumdayız."
     Özcan haftada 2-3 bin hayvanın il dışına pazarlandığına dikkati çekerek, "Ancak arz fazlası olduğundan ister istemez fiyatlar biraz daha düşük seyrediyor. Bu üretici içinde huzursuzluk yaratıyor açıkçası. Hayvanlarını bir şekilde besleyip bahara atan çiftçiler çok ciddi manada karlı çıkacak" dedi.
    
    
    

Bu haberi 278 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir