Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel: -"Bodrum ve Antalya'nın ardından, Dalaman Havalimanı'nda da…

  • Yazı boyutu
Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel:
     -"Bodrum ve Antalya'nın ardından, Dalaman Havalimanı'nda da…

Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel: -"Bodrum ve Antalya'nın ardından, Dalaman Havalimanı'nda da 'Yeşil Kuruluş' sertifikası almaya hak kazandık" -"Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde Antalya, Bodrum ve Dalaman'dan başlamak üzere enerji teminine yönelik projelerin hayata geçmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Tüm kapalı alanlarda enerji üretimimizi güneş enerjisi ile yerine getireceğiz" -"(Havalimanı ile şehir merkezi arasında yolcu taşımalarının durdurulması) "Antalya'da benzer durumda bölge idare mahkemesinden karar çabuk çıktı, İstanbul'da da hakkımızın iade edileceğini düşünüyorum"

Ziya Altunbaş - Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, Bodrum ve Antalya'nın ardından, Dalaman Havalimanı'nda da "Yeşil Kuruluş" sertifikası almaya hak kazandıklarını belirterek, "Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde Antalya, Bodrum ve Dalaman'dan başlamak üzere enerji teminine yönelik projelerin hayata geçmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Tüm kapalı alanlarda enerji üretimimizi güneş enerjisi ile yerine getireceğiz" dedi.
     TAV Holding'in ortak olduğu Havaş'ın Dalaman Havalimanı istasyonunun "Yeşil kuruluş" sertifikasına hak kazanması sonrasında düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Yücel, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından başlatılan "Yeşil Havaalanı Projesi" kapsamında, istenilen koşulları yerine getirmesi dolayısıyla Bodrum ve Antalya'nın ardından, Dalaman Havalimanı'nın da "Yeşil Kuruluş" sertifikası almaya hak kazandığını söyledi. Bu sertifikaya üç noktada sahip tek yer hizmetleri şirketi olduklarını vurgulayan Yücel, şöyle devam etti:
     "Bakanlığın üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu bu. Sertifikayı alarak aslında, kuruluşların teşviki anlamında bazı ruhsat bedellerinde de özendirici olması anlamında indirimler de yapıyor bakanlık. İndirimler de bize ciddi katkı sağlıyor ancak, bu ruhsatın alınması çok ciddi ve uğraş verilmesi gereken bir süreç. 7-8 ay çalışmayı gerektiriyor, altyapısıyla bakıldığında 1-1,5 yıllık bir çalışmanın ürünü. Çevresel risk analizleriyle ilgili çalışmalar yapılıyor, atık yönetim planı hayata geçiriliyor."
     Buradaki hadisenin sadece yeşil havaalanı sertifikası alacakları limanlarla sınırlı olmadığının altını çizen Yücel, "Hizmet verdiğimiz 22 noktada da anlaşmalı olduğumuz kuruluşlar bizden gelip atıklarımı alarak, ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyorlar"dedi.
     Yücel, İzmir'de de yeşil sertifikası almak için başvuruda bulunacaklarını açıklarken, değindiği enerji konusunda ise, "Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde güneşten çok istifade eden Antalya, Bodrum ve Dalaman'dan başlamak üzere enerji teminine yönelik projelerin hayata geçmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor, tüm kapalı alanlarda enerji üretimimizi güneş enerjisi ile yerine getireceğiz" dedi.
     Havalimanlarındaki tüm çevresel etkileri azaltılması ve mümkünse ortadan kaldırılmasını amaçladıklarını belirten Yücel, Yeşil Havaalanı Projesi için öncelikli olarak Çevresel Risk Analizinin yapıldığını ifade etti.
     Bu çalışmadan elde edilen veriler ışığında Havaş faaliyetlerinden kaynaklanan tüm çevresel etkilerin kontrol prosedürlerini içeren kapsamlı bir "Atık Yönetim Planı" hazırlandığını açıklayan Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Havaş hizmet noktalarında sürekli iyileştirme ve kirliliğin önlenmesi prensipleri doğrultusunda yıllık çevre hedefleri belirlendi ve çevresel performans izleme süreçleri yapılandırıldı. Tüm çevre mevzuatı gözden geçirilerek mevzuat şartlarına uyum çalışması yapıldı. Olası çevresel acil durumlar belirlendi ve kontrol prosedürleri oluşturularak tatbikatlarla test edildi. Personel ve taşeron firmalar için bilgilendirme toplantıları yapıldı."
     Yücel, yeşil istasyon sertifikası ile alınan indirimlerin sorulması üzerine, "Yüzde 7 civarında ruhsatlarda bir indirim alıyoruz" karşılığını verdi.
    
     -"Yurt dışında 'Havaş Europe' çatısında büyümeyi planlıyoruz"-
    
     Yurt dışında Havaş Europe çatısı altında büyümeyi planladıklarını dile getiren Yücel, şu anda Riga, Helsinki, Stockholm ve Almanya'da faaliyet gösterdiklerini ve hizmet verdikleri müşterilerin başında Air Baltic, Pegasus, Aerosvit, THY, Sunexpres ve Transaero'nun geldiğini söyledi.
     Yavru vatanda ise Kıbrıs Türk Havayolları ile yüzde 50 ortaklıkla Cyprus Airport Services (CAS) kurduklarını hatırlatan Yücel, oradaki izolasyonların kalması yönündeki beklentilerinin arttığını, Kıbrıs'ta uçuş sayısı yaklaşık 3 misline katlanan bir havayolu operasyonu olduğunu, izolasyonun kalkmasıyla birlikte Avrupa'dan yapılacak doğrudan uçuşlarda, yeni yapılacak havalimanı ve terminal hizmet işletmesinin olduğu ilk havalimanında varlıklarını sürdüreceklerini ifade etti.
     Yücel, bir soru üzerine TAV'ın yurt dışında ihale kazandığı noktalarda Havaş'ın var olmamasının düşünülemeyeceğini belirterek, "İlk etapta Medine'de olacağız" dedi.
     Dünyadaki havacılık sektöründe 2011 yılı rakamlarını da değerlendiren Yücel, sektörde 6 milyon kişinin çalıştığını, 20 bin uçağın 77 milyon uçuş yaptığını, önümüzdeki 10 yılda bu trafiğin iki misli artmasının beklendiğini söyledi.
     Çift yönlü olmak üzere 6 milyar yolcunun seyahat ettiğine işaret eden Yücel, "Önümüzdeki 10 yılı düşündüğümüzde, bu rakamın yüzde 50 artması durumunda rakamların nereye geleceği çok açık görülüyor. Bizim de yer hizmetleri olarak buna hazır olmamız gerekiyor" dedi.
     Türkiye'deki havacılık sektöründe toplam 120 bin kişinin çalıştığını, 346 uçağın 521 bin uçuş trafiği oluşturduğunu anlatan Yücel, gelen-giden olmak üzere 118 milyon yolcunun taşındığını bildirdi. Havaş'ın 2011 yılında 3 bin 75 çalışanı bulunduğunu belirten Yücel, 116 bin uçuşla birlikte 28 milyon yolcuya hizmet verdiklerini vurguladı.
    
     -Havaş'ın yolcu taşımacılığın durdurulmasına ilişkin dava süreci-
    
     Yurt içi operasyonları kapsamında antrepo hizmetleri, yer hizmetleri ve ulaşım hizmetleri bulunduğunu bildiren Yücel, ulaşım hizmetlerinde 16 noktada 100'ün üzerinde hizmet araçları olduğunu, bu araçlardan 30'unun İstanbul'da bulunduğunu, şu anda sadece Sabiha Gökçen Havalimanı-İzmit hattının faaliyette olduğunu belirterek, "Onun dışındaki hatlarımızda, şu anda yasal sürecin devam etmesi nedeniyle beklemedeyiz" dedi.
     İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ihracat ithalat kargo antrepolarının olduğunu, ayrıca Ankara Esenboğa Havalimanı'nda ithalat ve ihracat antreposunun bulunduğunu kaydeden Yücel, bu alanların toplamının 707 metrekare olduğunu bildirdi.
     Avrupa operasyonlarına ise 2010 yılında başlayan Havaş'ın, yurt dışında Baltic Avation Systems'e (BAS) ait olan NHS'in yüzde 50 hissesini 2010 yılında satın alarak şirkete ortak olduğunu, Aralık 2011'de NHS'deki ortaklık oranını yüzde 66,7'ye çıkartarak şirketin marka adının Havaş Europe olarak değiştiğini açıkladı.
     Soruları da yanıtlayan Yücel, mahkeme kararı ile havalimanı ile şehir merkezi arasında otobüsle yaptıkları yolcu taşımacılığının durdurulmasına ilişkin dava sürecinin sorulması üzerine, "Son fotoğrafa baktığınızda, olumlu bir gelişme yok. Ancak perde arkasında yasal sürecin bütün imkanları sonuna kadar zorlanıyor" dedi.
     Bu konuda 14 Ocak'ta başlayan, ondan önce de üç yıl farklı nedenlerle denenen ancak uygulanamayan bir yasaklama sürecine girdiklerini anlatan Yücel, görüşlerini şöyle aktardı:
     "İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına toplu taşımacılık yapan İETT, hava, deniz ve kara yolcularının entegrasyonunu temin anlamında bu işin bir parçası olarak çalışmak zorundaydı. Ancak mevcut otobüsleri, bizim otobüslerle mukayese ettiğimizde havayolu ile seyahat edecek yolcuların beklentilerinden çok uzaktı. O nedenle İETT, bir süre kendi otobüsleriyle bunu yapmayı denedi, olmayınca ihaleye çıktı. Biz de ihaleye katılan tarafız. 'Havaş olarak ihaleye katıldınız, kaybettiniz, niye daha iddia ediyorsunuz-' diye sorulabilir. Aslında İETT adına yapılan bir işti. Şartnamesi tamamen İETT otobüsleri adına hazırlanmıştı. Bu bağlamda var olan ve yasal olarak yolcu taşıma işini yapması için hiçbir engel olmayan bir kuruluşun, gerek İETT'nin yayınlamış olduğu şartnamede, gerek yasal sorumluluklar çerçevesinde bizim bundan yasaklanmamız söz konusu bile değil. Ancak, bu ihaleyi kazanan şirketin, çok açıkça ifade etmek gerekirse iddialı boyutlardaki yapmış olduğu tekliften dolayı zarar sürecinin her geçen gün artması nedeniyle, belediyenin bir diğer kuruluşu olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) yetkisi dahilinde bizi bu işten alıkoymak gibi bir karara vardılar."
    
     -"Antalya'da benzer durumda karar çabuk çıktı"-
    
     Yücel, UKOME'nin 2006-2007'den beri kendileriyle temas halinde olduklarını dile getirerek, "Bizim TAV olarak sebebini tam anlayamadığımız nedenlerden dolayı söz konusu şirketin zararının ortadan kaldırılması ve onların bu konuda vermiş oldukları taahhüdü yerine getirme anlamında, yasal olarak hiçbir engeli bulunmayan Havaş, UKOME tarafından durduruldu. Bu konuya yönelik hak arayışımız devam ediyor" dedi.
     Yücel, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda devam eden, ancak Atatürk Havalimanı'nda ise durdurulan faaliyetlerinin nedenini UKOME'ye sorduklarını, ancak bu konuda ne yazılı, ne de sözlü bir yanıt alamadıklarını da ifade etti.
     Benzer bir kararın Antalya'da da alındığını, ancak oradaki müracaatlarında mahkemeden kararın çok çabuk çıktığını anlatan Yücel, belediyenin yürütmeyi durdurma kararına itiraz ettiğini, ancak bölge idare mahkemesi tarafından yürütme durdurulmadan sonucun elde edildiğini kaydetti.
     İstanbul'da da benzer konuda mahkeme sürecinin devam ettiğini hatırlatan Yücel, "Mahkemelere sunduğumuz belgeler kapsamında, Özelleştirme İdaresi'nden aldığımız bir görüş yazısı var. Muhtemeldir ki artık bundan sonraki aşama Danıştay olacak. Ben inanıyorum ki bölge idare mahkemesinden sonra Danıştay'a giden konunun, mutlak surette tüm detaylarının değerlendirilip, bizim bugüne kadar elimizden alınan bu hakkımızın en kısa sürede iade edileceğini düşünüyorum" diye konuştu.
     İhaleye katılırken de ticari boyutları aşan bir teklife zaten sıcak bakmadıklarını dile getiren Yücel, "İhalede rakamlar o kadar anlamsız boyutlara ulaştı ki biz belli bir noktadan sonra fiyat artırımına girmedik" dedi.
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir