"Havacılıkta Türkiye'nin Dünü, Bugünü ve Yarını" -THY Genel Müdürü Kotil: -"Kasamızda, 1,8…

  • Yazı boyutu
"Havacılıkta Türkiye'nin Dünü, Bugünü ve Yarını" 
  -THY Genel Müdürü Kotil: 
  -"Kasamızda, 1,8…

"Havacılıkta Türkiye'nin Dünü, Bugünü ve Yarını" -THY Genel Müdürü Kotil: -"Kasamızda, 1,8 milyar dolar paramız var. Şirketimiz artık para biriktiriyor" -"2023 yılında çok daha iyi bir yerde olacağız. Hedefimiz dünyanın bir numarası olmak"

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin kasasında 1,8 milyar dolar parası olduğunu ve şirketin artık para biriktirdiğini söyledi.
     Kotil, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Gençlik Kulübü tarafından İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Havacılıkta Türkiye'nin Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünyada havacılık sektörüne yetecek kadar yolcu olmadığını, yolcudan daha çok uçak seferi düzenlendiğini belirtti.
     Osmanlı'nın ticari hayatında büyük önem verdiği ahilik sisteminin havacılık sisteminde uygulanmasının mümkün olmadığını ifade eden Kotil, "Bizim, 'benden aldın, git diğerinden de al' deme şansımız yok. THY'nin böyle diyerek var olma şansı yok" dedi.
     Kotil, "THY olarak biri bizi hesaba çekmeden, kendimizi hesaba çekiyoruz" diyerek, şöyle devam etti:
     "Her gün, 'uçak zamanında kalktı mı, hangileri eksik kalktı, neler eksik oldu' diye kendimizi hesaba çekiyoruz. Ben kendimi her gün hesaba çekersem, kimse beni hesaba çekemez. Kendini hesaba çek, malı kendine satıyormuş gibi hareket et, o zaman başkasının senden daha iyi yapma şansı yok. Malı ucuz ve kaliteli satıyoruz. Günde 25 saat çalışıyoruz. Devraldığımızda yıllık 1,8 milyar dolar işlem hacmimiz vardı. Artık yıllık 8,1 milyar dolarlık hacmimiz var. Bu yıl ilk dokuz ayda 601 milyon dolar karımız var."
     Kotil, 92 ülke, 209 şehir ve 211 hava alanına uçtuklarını vurgulayarak, "42 yeni noktaya uçuş için çalışmalarımız devam ediyor. 35 büyük yeni uçak alım çalışmamız devam ediyor. Kasamızda, 1,8 milyar dolar paramız var. Şirketimiz artık para biriktiriyor. Yüzde 30'luk bir büyüme gerçekleştirdik" diye konuştu.
     Coğrafi özelliklerden doğan avantajları da iyi kullandıklarına dikkati çeken Kotil, "Bunun yanında yıllık 100 milyon dolar bizi tanısınlar ve sevsinler diye harcama yapıyoruz. Kazancımızın yanında bu oranın çok olmadığını düşünüyoruz. Çok dikkatli çalışıyoruz. 2023 yılında çok daha iyi bir yerde olacağız. Hedefimiz dünyanın bir numarası olmak" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 379 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir