Havacılık Anlaşması yapılan ülke sayısı 138'e yükseldi -Türkiye, Batı Afrika ülkesi uçuş ağına…

  • Yazı boyutu
Havacılık Anlaşması yapılan ülke sayısı 138'e yükseldi
  -Türkiye, Batı Afrika ülkesi uçuş ağına…

Havacılık Anlaşması yapılan ülke sayısı 138'e yükseldi -Türkiye, Batı Afrika ülkesi uçuş ağına Gabon'u da dahil etti

Batı Afrika ülkesi Gabon ile ikili havacılık anlaşması imzalayan Türkiye, dünya genelinde anlaşma yaptığı ülke sayısını 138'e yükseltti.
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) yapılan yazılı açıklamada, yurt dışı uçuşların arttırılması ve uçuş ağının geliştirilmesi amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ikili havacılık müzakerelerinin tüm hızıyla devam ettiği belirtildi.
     Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ve Gabon Cumhuriyeti arasındaki Hava Ulaştırma Anlaşması'nın, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin ev sahipliğinde 3 Eylül'de İstanbul'da düzenlenen bir törenle Gabon Ulaştırma Bakan Yardımcısı Emmanuel Jean Didier Bıye ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka tarafından imzalandığı belirtildi.
     Anlaşmayla, Türkiye'deki tüm noktalardan Gabon'daki üç noktaya, Gabon'daki tüm noktalardan da Türkiye'deki üç noktaya uçuş gerçekleştirilmesine ve kısıtlama olmaksızın tarifeli kargo seferleri düzenlenmesine imkan tanındı.
     İmzalanan anlaşmaya göre; tayin edilen havayolu işletmeleri Türkiye'deki tüm noktalardan Libreville ve daha sonra Gabon'da belirlenecek iki noktaya uçuş gerçekleştirebilecek. Gabon'un tayin edilen havayolu işletmeleri ise Gabon'daki tüm noktalardan İstanbul ve daha sonra Türkiye'de belirlenecek iki noktaya haftada toplam yedi (7) frekans tarifeli yolcu seferleri düzenleyebilecek.
     Ayrıca İkili Havacılık Anlaşması'nın hat güzergahında bulunan ara ve öte noktalar da belirlendi. Buna göre, Türk havayolu işletmeleri için Douala, Port Harcourt ve ileride belirlenecek bir noktanın ara nokta Pointe Noire, Brazzaville ve Luanda'nın öte noktalar olmasına karar verildi. Böylece Türk havayolu işletmelerine bu noktalar ile Gabon'da belirlenen noktalar arasında "5. Trafik Haklı" sefer düzenleme hakkı sağlandı. Gabonlu havayolu işletmelerinin, "5. Trafik Haklı" sefer düzenleme hakkına sahip olduğu noktaların ise sonradan belirlenmesi kararlaştırıldı.
     Söz konusu anlaşma, tayin edilen taşıyıcıların üçüncü taraf dahil olmak üzere kod paylaşımı, bloke yer ve diğer ticari uygulamalar gibi pazarlama uygulamalarına katılabilmesine de olanak veriyor.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir