Hava aracı bakımı eğitimleri ve sınavları -Hava aracı bakımı alanında eğitim vermek ve bu…

  • Yazı boyutu
Hava aracı bakımı eğitimleri ve sınavları 
  -Hava aracı bakımı alanında eğitim vermek ve bu…

Hava aracı bakımı eğitimleri ve sınavları -Hava aracı bakımı alanında eğitim vermek ve bu eğitimlere ilişkin sınavları yapmak üzere talepte bulunan kuruluşlar, eğitimleri vermeye ve sınavları yapmaya uygun tesislere sahip olmak zorunda olacak

Hava aracı bakımı alanında eğitim vermek ve bu eğitimlere ilişkin sınavları yapmak üzere talepte bulunan kuruluşlar, onaylı Bakım Eğitimi Kuruluşu Açıklamalar Dokümanını'nda (BEKAD) belirtilen özelliklerde, eğitimleri vermeye ve sınavları yapmaya uygun tesislere sahip olmak zorunda olacak.
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün "Hava Aracı Bakım Eğitimi Kuruluşları Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
     Buna göre, hava aracı bakımı alanında eğitim vermek ve bu eğitimlere ilişkin sınavları yapmak üzere talepte bulunan kuruluşlar, onaylı BEKAD'da belirtilen özelliklerde, eğitimleri vermeye ve sınavları yapmaya uygun tesislere sahip olmak zorunda olacak.
     Sınav yapılacak yerin, hiçbir öğrencinin sınav boyunca diğer öğrencilerin kağıtlarını veya bilgisayar ekranlarını kendi bulunduğu yerden göremeyeceği şekilde düzenlenmesi gerekecek.
     Kuruluşun uygulamalı bazı eğitimleri ve çalışmaları gerçekleştirmeye yeterli olmadığı durumlarda; bu altyapıya sahip olan başka kuruluşla yapacağı anlaşmaya dayanarak söz konusu eğitimleri ve çalışmaları anlaşma yaptığı başka kuruluşta gerçekleştirebilecek.
     Kuruluş tarafından önerilen ve Genel Müdürlük tarafından uygun görülen bir personel, Kuruluşun tüm eğitim taahhütlerinin finanse edilebilmesini ve bu Yönetmelik hükümlerine uymasını sağlamaktan sorumlu yönetici olarak atanacak. Kuruluşun organizasyonunda doğrudan sorumlu yöneticiye bağlı olarak görev yapmak üzere atanacak kalite yöneticisi, teknik eğitim yöneticisi ve sınav sorumlusu personeli de Genel Müdürlük tarafından yapılan değerlendirme ve onayın ardından göreve başlayacak.
     Yönetmelik kapsamında yetki almak isteyen kuruluş bünyesinde, talep edilen yetki kapsamına uygun şekilde ihtiyaç duyulan eğitim donatısı, faal ve kullanıma hazır olarak bulundurulacak.
     Kuruluş, bünyesinde verilen eğitimlerin ardından, öğrencilerin bilgi düzeylerinin tespiti amacıyla onaylı BEKAD'da belirtilen usullere uygun olarak sınav düzenlemek ve bu sınavların emniyetine yönelik gerekli önlemleri almak zorunda olacak.
     Sadece bu Yönetmelik çerçevesinde yetkilendirilen kuruluşlar hava aracı bakım personeli eğitimi verme hakkına sahip olacak, sadece bu Yönetmelik çerçevesinde eğitim veren kuruluşlar teorik bilgi sınavı ve uygulama değerlendirmesi yapabilecek ve bu Yönetmelik çerçevesinde yetkilendirilerek eğitim veren ve değerlendirme yapan kuruluşlar, yetkileri kapsamında katılım veya başarı belgesi düzenleyebilecek.
    
     -Değişiklikler için Genel Müdürlük'ten izin alınacak-
    
     Kuruluşun, yetkisini etkileyecek herhangi bir değişiklik, Genel Müdürlük'ten izin almadan uygulamaya konulamayacak.
     Kuruluşun talep ettiği değişikliklerin Yönetmelik hükümlerine uygunluğu, Genel Müdürlük tarafından değerlendirilerek, uygun görülmesi halinde onay sertifikasının geçerlilik teyidi yapılacak. Yapılan değişikliklerin Genel Müdürlüğe zamanında bildirilmemesi ve onay alınmaması durumunda, verilmiş olan yetki belgesi Genel Müdürlük tarafından askıya alınabilir veya iptal edilebilecek.
     Yönetmelikte belirtilen kurallara uymayan kuruluşa ve ilgili personele, Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun ilgili maddesine göre işlem yapılacak.
     Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte Genel Müdürlük tarafından daha önce yetkilendirilmiş olan kuruluşlar, bir yıl içinde bu Yönetmeliğe uygun hale getirilecek. Aksi halde Yönetmelik hükümlerine uygun hale gelinceye kadar faaliyette bulunamayacak.
     Bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce eğitim yetkisi almak için Genel Müdürlüğe başvuru yapmış, ancak yetkilendirilmemiş kuruluşlara Hava Aracı Bakım Eğitimi Kuruluşları Yönetmeliği kapsamında işlem yapılacak. Ancak bu kuruluşlar yetki belgesi aldıkları tarihten itibaren bir yıl içinde bu Yönetmelikte belirlenen şartları tamamlamak zorunda olacak.
     Bu arada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Motorlu Araçların ve Römorklarının Lastiklerinin Yerleştirilmesi ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği", "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Yönetmeliği" ve "Türkiye İstatistik Kurumu Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" de Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir