Hattat Tarım Makinaları Genel Müdürü Abdullah Akkuş: -"Türkiye'deki 1,5 milyon traktörün 600…

  • Yazı boyutu
Hattat Tarım Makinaları Genel Müdürü Abdullah Akkuş:
     -"Türkiye'deki 1,5 milyon traktörün 600…

Hattat Tarım Makinaları Genel Müdürü Abdullah Akkuş: -"Türkiye'deki 1,5 milyon traktörün 600 bini 25 yaşın üzerinde"

Hattat Tarım Makinaları Genel Müdürü Abdullah Akkuş, Türkiye'deki 1,5 milyon traktörün 600 bininin 25 yaşın üzerinde olduğunu belirterek, "2023 yılında dünyanın ilk 5 tarım ülkesinden biri olmayı amaçlayan Türkiye, hurda traktörlerle bu hedefi tutturamaz" dedi.
     Akkuş, Türkiye'de 2011 yılında 63 bin traktör satıldığını, 2012 yılında ise pazarın 45-46 bin seviyesinde kapandığını söyledi.
     Çiftçinin daha fazla desteklenmeye ihtiyacı olduğunu dile getiren Akkuş, AB üyesi bir ülke olmasına rağmen Polonya'nın çiftçisine traktör alımında yüzde 50 hibe destek sağladığını, Türkiye'de de böyle bir desteğin olması gerektiğini belirtti.
     Akkuş, "2023 yılında dünyanın ilk 5 tarım ülkesinden biri olmayı amaçlayan Türkiye, hurda traktörlerle bu hedefi tutturamaz. Dünya nüfusu giderek artıyor, tarım alanları ise daralıyor. Gıda ihtiyacı önümüzdeki yıllarda daha da çok artacak. Dolayısıyla tarım ve tarımsal sanayinin geleceği çok açık. Ancak 1,5 milyon traktörün 600 bini 25 yaşın üzerinde. Bunlar yağ yakıyor, ekonomik ömrünü tamamlamış. Öncelikle bu 600 bin traktörün toparlanıp hurda indirimi ve teşvikle yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
     Otobüs ve kamyonlarda hurda indirimi yapıldığını ancak traktörde bu uygulamanın yapılmadığını ifade eden Akkuş, yağ yakarak çevre kirliliğine yol açan traktörlerin hurda indirimiyle yenilenmesinin öncelikli olması gerektiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 104 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir