Hattat Holding Kurumsal İş Geliştirme Direktörü Tonguç: -"Yeni tesisin devreye girmesiyle…

  • Yazı boyutu
Hattat Holding Kurumsal İş Geliştirme Direktörü 
     Tonguç:
     -"Yeni tesisin devreye girmesiyle…

Hattat Holding Kurumsal İş Geliştirme Direktörü Tonguç: -"Yeni tesisin devreye girmesiyle biz 5 bin megavat enerji üreteceğiz"

Hattat Holding Kurumsal İş Geliştirme Direktörü Tolga Tonguç, "Yeni tesisin devreye girmesiyle biz 5 bin megavat enerji üreteceğiz" dedi.
     Tonguç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 Şubat'ta Bartın'ın Amasra ilçesinde düzenleyecekleri törenle şirketleri tarafından hazırlanan 3 yeni kuyunun tanıtımını gerçekleştireceklerini söyledi.
     Kuyuların devreye girmesiyle yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacağını ifade eden Tonguç, şöyle konuştu:
     "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız, yapımı biten çalışmamıza 'yerdelen' ismini taktı. Eğer bunlar yeryüzünde olsalardı Bartın ve Amasra'da şok yaşanırdı. 800 metre yüksekliğinde 3 tane gökdelen şeklinde kuyularımız var. Bunlar yer üstünde değil yerin altına doğru yapıldı. Her 200 metrede üç kuyu birbirine bağlanıyor. 20 kilometrelik bir galerinin açıldığını düşünün. Bu 20 kilometrelik galerilerde dünyanın en son teknolojisi kullanıldı. 9 Şubat'ta kuyuların açılışı için düzenleyeceğimiz törene devlet büyüklerimiz katılacak. Açılışta bu kuyularımızın tanıtımını gerçekleştireceğiz. Ardından çalışmalarda emeği geçen Türk mühendis ve işçilerine çeşitli hediyeler verilecek. Türkiye yılda 24 milyon ton taş kömürü ithal etmektedir. Bunun karşılığında ise milyarlarca dolar para ödenmektedir. Projenin hayata geçmesiyle 5 milyon ton yılda taş kömürünü çıkartılması hedeflenmekte. Bu da demektir ki ithalatın 4'de 1'i yok olacaktır. Milyarlarca dolar bizde kaldığı gibi binlerce insanımıza da ekmek kapısı açılacaktır. Yaklaşık 4 yıldır devam eden projemizin tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle yaklaşık 10 bin kişiye iş istihdamı sağlanması hedeflenmektedir. Bu da her ailenin 5 kişilik olduğu düşünüldüğünde 50 bin kişilik ciddi bir rakam ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de enerji tüketiminde yıllık 46 bin megavat kullanılmaktadır. Yeni tesisin devreye girmesiyle biz 5 bin megavat enerji üreteceğiz. Böylelikle ülkemizin 5 bin megavatlık enerjisini karşılamış olacağız. Bu da orana vurduğunuzda yüzde 10'luk bir dilim demektir."
    
    
    

Bu haberi 346 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir