Hatay'da "Türk-Alman İşbirliği Günü" etkinliği -Hatay Valisi Lekesiz: -"2011 yılında Hatay'dan…

  • Yazı boyutu
Hatay'da "Türk-Alman İşbirliği Günü" etkinliği
  -Hatay Valisi Lekesiz:
  -"2011 yılında Hatay'dan…

Hatay'da "Türk-Alman İşbirliği Günü" etkinliği -Hatay Valisi Lekesiz: -"2011 yılında Hatay'dan Almanya'ya 42 milyon dolarlık ihracat yaptık. Almanya'dan 81 milyon dolarlık ithalat yapıldı" -Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Pohl: -"Karşılıklı olarak firmaları teşvik ederek Türk-Alman ekonomik ilişkilerini daha da hareketlendirmeyi amaçlıyoruz"

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliğiyle Hatay ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek ve yatırım fırsatlarını karşılıklı olarak değerlendirebilmek amacıyla "Türk-Alman İşbirliği Günü" etkinliği düzenlendi.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Ottoman Place Otel'de düzenlenen etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin tarihi bir geçmişi olduğunu kaydetti.
     İlişkilerin her geçen yıl ilerlediğini ifade eden Lekesiz, bu kapsamda binlerce ailenin çalışmak için Almanya'ya gittiğini ve bugün orada yaşayan 3. kuşağın ülke ekonomisinin yanı sıra, siyasi, sanat, kültür ve spor alanında daha güçlü bir Almanya'nın geleceğinin inşasına katkı sağladığını söyledi.
     Türkiye'ye yatırım yapan firmalar arasında Alman firmalarının başı çektiğini ifade eden Lekesiz, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de bine yakın Alman ya da Türk-Alman ortaklı firma faaliyet gösteriyor. Bu iyi ilişkiler Hatay'a da olumlu yansıyor. 2011 yılında Hatay'dan Almanya'ya 42 milyon dolarlık ihracat yaptık. Buna karşılık olarak da Almanya'dan Hatay'a 81 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Halen yürümekte olan mevcut bir işbirliği var. Diliyoruz ki bu işbirliğini katlayarak arttırmak mümkün. Tarım, sanayi, enerji, lojistik ve turizm ilimizin master planlarına yansıyan öncelikli sektörler. Hatay'da ki firmaların, yerel yöneticilerimizin, eğitim kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarının Almanya'daki meslektaşlarından edineceği birçok bilgi ve deneyim olacaktır. Aynı şekilde oradaki meslektaşların, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Hatay'dan alacağı çok sayıda değerin bulunduğunu biliyoruz."
     Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl da Hatay'ın özellikle bazı sektörlerde çok güçlü olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin Almanlar için çok cazip bir ticaret alanı olduğunu ifade eden Pohl, "Karşılıklı olarak firmaları teşvik ederek Türk-Alman ekonomik ilişkilerini daha da hareketlendirmeyi amaçlıyoruz. Biz Türkiye ile uzun süreli bir partneriz ve hep öyle kalmak istiyoruz" dedi.
     Türkiye ile Almanya arasında çok yakın bir siyasi dostluğun bulunduğunu kaydeden Pohl, Türkiye'de yaşanan gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin barındırılması konusunun Almanya'da büyük takdirle karşılandığını söyledi.
     Antakya Ticaret Borsası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Kuseyri ise Türkiye-Almanya ilişkilerinin olumlu olduğu bir dönemde halen ortadan kaldırılmayan vize sorununun ilişkilere zarar verdiğini belirterek, "İki ülke arasındaki ticareti daha da arttırabilmek için vize, serbest ticaret anlaşmaları ve taşıma kotalarında yaşanan sorunların bir an önce giderilmesi gerekiyor" dedi.
     Siemens Merkez Türkiye Bölge Yöneticisi Serdar Bozkurt da Alman firmaların Hatay'da yatırım yapacak birçok alanının bulunduğunu kaydetti.
     Etkinlikte ayrıca, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Almanya'nın Aalen Belediye Başkan Yardımcısı Ursula Barth ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin de birer konuşma yaptı.
     Program, Alman firmaların Türkiye temsilciliklerinin tanıtım videolarının gösterilmesiyle devam etti.
     Büyükelçi Pohl, açılışın ardından Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti.
     Hatay'ın farklı imkanlara sahip bir şehir olduğunu, Almanya'dan gelen yatırımcılara bunu göstermek istediklerini dile getiren Pohl, bu kapsamda "Türk-Alman İşbirliği Günü" etkinliği düzenlendiğini belirtti.
     Hatay'daki din adamlarıyla yemekte bir araya geldiğini ifade eden Pohl, "Onların bir arada el ele barış içerisinde Antakya'da nasıl yaşadıklarını gördüm. Bu beni son derece mutlu etti. Hatay, tüm bu yapısıyla bir örnektir ve bunun içtenlikle olduğunu görebildim. Aslında Hatay'ın Türkiye'yi aşabilecek şekilde örnek olmasını, mesela Irak ve Suriye gibi başka ülkelere de örnek olmasını isterdim. Bu şekilde Hatay, birlikte yaşamanın barış, huzur içerisinde mümkün olabileceğini gösteren bir örnektir" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 370 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir