Hanehalkı işgücü istatistikleri -TOBB ETÜ SPM: -"Ekim ayı hanehalkı işgücü istatistikleri,…

  • Yazı boyutu
Hanehalkı işgücü istatistikleri
  -TOBB ETÜ SPM:
  -"Ekim ayı hanehalkı işgücü istatistikleri,…

Hanehalkı işgücü istatistikleri -TOBB ETÜ SPM: -"Ekim ayı hanehalkı işgücü istatistikleri, Eylül'e göre daha kötü değil ancak olumlu yorumlar için henüz erken"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOBB ETÜ-SPM), Ekim ayına ilişkin işsizlik rakamlarının, önceki aya göre daha kötü olmamasına rağmen olumlu yorumlar yapılamayacağı değerlendirmesinde bulundu.
     TOBB ETÜ-SPM Misafir Araştırmacısı Esra Doğan ile Yardımcı Araştırmacı Hüseyin Zengin tarafından hazırlanan 2012 Ekim ayına ilişkin verilerin değerlendirildiği 'Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri' adlı çalışmada, işsizlik oranının Eylül ayında ilk kez bir önceki yılın değerinin üstüne çıktığı, Ekim ayında ise bu yükselişini sürdürmediği ve yatay seyrettiğini belirtildi.
     "Ekim ayı hanehalkı işgücü istatistikleri, Eylül'e göre daha kötü değil ancak olumlu yorumlar için henüz erken. İşsizlikte ilk iki çeyrekte gözlenen düşüşün sürdürülemeyeceği kaygısı halen devam etmektedir" ifadesine yer verilen çalışmada, işsizliğin yükselişine devam etmediği, bununla birlikte bu verilerle bir toparlanmadan bahsetmenin henüz mümkün olmadığı öne sürüldü.
     İmalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin TCMB İktisadi Yönelim Anketi'ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan ve yöneticilerin gelecek döneme dair beklentilerini gösteren 'İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı'nın, Ekim ayında bir önceki aya göre 0,9 puan artarak yüzde 74,9'a yükseldiği bildirilen çalışmada, "Bu oran geçen yılın aynı dönemine göre ise 2,1 puan daha düşüktür. Bu ay kapasite kullanım oranında gözlenen artış, daralmanın devam etmediğini göstermektedir. Ancak, geçen yılki oranla karşılaştırıldığında, sanayide toparlamanın başladığını söylemek güçtür" değerlendirmesinde bulunuldu.
     Çalışmada, kapasite kullanım oranlarını sanayi üretim endeksiyle birlikte değerlendirmenin daha doğru olacağı ifade edilerek, "Sanayide üretim Ekim ayında yüzde 5,7 oranında düşmüştür. Buna rağmen 2012'de reel kesim güven endeksi ilk kez Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına ait değerin üzerine çıkmıştır. Ekonomiye duyulan güvendeki artışın toparlanmayı beraberinde getireceğini düşünmek mümkündür. Ancak bu toparlanmanın Kasım ayı ile birlikte kendini göstermesi beklenmektedir" denildi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir