Hamitabat'ın özelleştirmesinde son teklif verme tarihi yine uzatıldı -Hamitabat Elektrik Üretim ve…

  • Yazı boyutu
Hamitabat'ın özelleştirmesinde son teklif verme tarihi yine uzatıldı
  -Hamitabat Elektrik Üretim ve…

Hamitabat'ın özelleştirmesinde son teklif verme tarihi yine uzatıldı -Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketinin hisselerinin yüzde 100'ünün özelleştirilmesine ilişkin son teklif verme tarihi, 14 Ocak'tan 28 Şubat'a uzatıldı

Hamitabat Santrali'nin özelleştirilmesinde 14 Ocak 2013 olan son teklif verme tarihinin 28 Şubat 2013 tarihine kadar uzatılmasına ilişkin ilan, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin bağlı ortaklığı olan Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi'nin hisselerinin yüzde 100'ünün blok satış yöntemi ile özelleştirmesine ilişkin son teklif verme tarihi 28 Şubat 2013 olarak yeniden belirlendi.
     ÖİB, söz konusu santral için son teklif verme tarihini önce 19 Ekim olarak belirlemiş, daha sonra da son teklif verme tarihinin 22 Kasım 2012 tarihine kadar uzatıldığını açıklamıştı. Hamitabat Santrali'nin özelleştirilmesinde 22 Kasım 2012 olan son teklif verme tarihi de 14 Ocak 2013 tarihine kadar uzatılmıştı.
     ÖİB, Ekim ayında yaptığı açıklamada da Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi'nin özelleştirme ihalesine başvuran 4 firmanın ön yeterlilik kriterlerini karşıladığını bildirmişti.
     Türkiye'nin en büyük doğalgaz santrallerinden bir tanesi olan Hamitabat Santrali, 1985 yılında kuruldu. Kurulu gücü 1.156 MW, brüt üretimi 6,69 TWh, net üretimi 6,57 TWh olan santral, Trakya bölgesinde Kırklareli'nde yer alıyor.
     Santralin Rusya'dan Türkiye'ye doğal gaz getiren Turusgaz boru hattına direk erişimi bulunuyor. Hamitabat Santrali, Türkiye'nin toplam elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 3,4'ünü sağlıyor. Hamitabat santrali, her biri 2 gaz türbini, 2 gaz türbini jeneratörü, 2 kazan, 2 kondansör ve 1 buhar türbini ile 1 buhar türbini jeneratörü içeren A, B, C ve D olmak üzere, toplam 4 adet kombine çevrim bloklarından oluşuyor.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir