Halkbank-KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri İşbirliği Protokolü -Halkbank Genel Müdürü Aslan: -"Bu…

  • Yazı boyutu
Halkbank-KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri İşbirliği Protokolü
  -Halkbank Genel Müdürü Aslan:
  -"Bu…

Halkbank-KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri İşbirliği Protokolü -Halkbank Genel Müdürü Aslan: -"Bu eğitimleri başarıyla geçenlere KOSGEB'in Yeni Girişimci Desteği çerçevesinde 30 bin liralık destek vereceğiz. Banka teminatı alanlara da 70 bin liralık faizsiz kredi desteği vereceğiz" -KOSGEB Başkanı Kaplan: -"(Eğitim alanlar) Rakam itibariyle 80 bini aştı. 2012 sonunda 100 bini aşmasını bekliyoruz" -"Artık uzun vadeli yatırım kredilerinin önünün açılacağı açılımları da getirmemiz gerektiğini düşünüyoruz"

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, kendi işini kurmak isteyen ve "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri"ni başarıyla tamamlayan girişimci adaylarına KOSGEB'in Yeni Girişimci Desteği çerçevesinde 30 bin liralık destek vereceklerini, banka teminatı alanlara da 70 bin liralık faizsiz kredi imkanı sunacaklarını söyledi.
     Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan "Halkbank-KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri" işbirliği protokolünü imzaladı.
     Protokol töreninde konuşan Aslan, 2012 yılında farklı illerde gerçekleştirilecek eğitimler ile girişimcilik ruhunun aşılanması, yeni iş düşüncelerinin geliştirilmesi, fiyat analizi, yönetim planlaması gibi temel konularda katılımcılara etkin beceriler sunmaya çalışacaklarını bildirdi.
     Aslan, eğitimleri üniversitelerden eğitimciler ile birlikte Halkbank'ın yöneticilerinin vereceğini kaydetti.
     Eğitimlerin 3 yıl süreceğini, bu yıl toplam 20 ilde ve 20 üniversitede eğitimlere başlanacağını belirten Aslan, bu kapsamda bin genç girişimciye ulaşılacağını bildirdi.
     Proje kapsamında kendi işini kurmak isteyen girişimci adaylarının "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri" adlı 70 saatlik bir eğitim programına tabi tutulacaklarını vurgulayan Aslan, "Bu eğitimleri başarıyla geçenlere KOSGEB'in Yeni Girişimci Desteği adlı 30 bin liralık destek vereceğiz. Banka teminatı alanlara da 70 bin liralık faizsiz kredi desteği vereceğiz" diye konuştu.
     Aslan, Eskiden çocuklara "Büyüyünce ne olacaksın" gibi sorular sorulduğunda "öğretmen", "doktor" gibi cevaplar alınırken, bugün küçük çocukların "girişimci olmak istiyorum" dediklerini ifade etti. Türkiye'nin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında genç ve dinamik nüfusu ile büyük avantajlara sahip olduğunu dile getiren Aslan, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini gerçekleştirebilmesinin yolunun buradan geçtiğini söyledi.
     Aslan ayrıca, Halkbank'ın 1994 yılından beri kadın girişimcileri desteklediğinin altını çizerek, "Türkiye'de yılda 750 bin kişi iş hayatına atılıyor, bu kişilere iş ve istihdam oluşturmak için girişimciliğe çok önem vermeliyiz" dedi.
    
     -"Eğitim alanların sayısı 80 bini aştı"-
    
     KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan da girişimcilere destek olmak için yola çıktıklarını belirterek, bunun için en önemli ayaklardan bir tanesinin eğitim ve danışmanlık olduğuna dikkati çekti.
     Kaplan, 2010 yılında paydaş kuruluşlarla eğitim vermeye başladıklarının altını çizerek, eğitim alanların sayısının 80 bini aştığını, 2012 yılı sonunda da bu rakamın 100 bine ulaşmasını beklediklerini bildirdi.
     Eğitim alanların yaklaşık yüzde 45'inin kadın girişimci adayı olduğuna işaret eden Kaplan, girişimcilerin sayısının her geçen gün arttığını söyledi.
     Finansman kaynaklarının çeşitlenmesi gibi aktörlerin oyuna girmesini istediklerini, bankaların da bu konuda çok istekli olduğunu ifade eden Kaplan, "Halkbank da bunlardan biri. Halkbank ilkleri başlatmış oluyor. Farklı farklı çözümleri de getireceğiz. Bu bir başlangıç" diye konuştu.
     Kaplan, Steve Jobs ile aynı kabiliyette insanların belki Türkiye'de de doğduğunu, ancak ekosistemde gerekli şartlar sağlanmadığı için bu kişilerin başarılı olamadığını belirterek, artık girişimcilik için gerekli iklimin oluşturulmasının önemine değindi.
     Finansman anlamında çeşitliliği artırmak, girişimcilerin teminat problemini aşmalarına yardımcı olmak istediklerinin altını çizen Kaplan, "Hükümet de bu konuda adımlar atıyor. İş melekleri ülkemizde eksik bir yapıydı. Girişimcilerin fikrine para yatıracak bireysel yatırımcılara teşvik uygulamaları geldi" dedi.
     Kaplan, KOSGEB olarak Avrupa Yatırım Fonu ile bu konuda ortak bir protokol imzaladıklarını belirterek, şöyle konuştu:
     "Alternatif finansman araçlarının ülkemizde daha yaygın ve güçlü bir şekilde uygulanabilmesi anlamında bazı uygulamaları başlatmak istiyoruz. Kredilere baktığımızda kısa vadeli ve küçük miktarlı kredilerin daha yaygın olduğunu görüyoruz. Artık uzun vadeli yatırım kredilerinin önünün açılacağı açılımları da getirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah bu konularda çok değişik çalışmaları kendi içimizde başlattık. Bu proje bir başlangıç. Nitelikli girişimcilerin sahaya sürülmesine imkan tanıyacağını düşünüyorum."
     Üniversitelerde de KOSGEB olarak bazı hamleler yaptıklarını ve yeni açılımlar getirdiklerini ifade eden Kaplan, üniversitelerde örgün eğitimin içerisinde bir girişimcilik dersi konursa ve KOSGEB'in aradığı asgari kriterleri sağlarsa oradan mezun olan öğrencilerin girişimci olması halinde "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" sonunda alınan sertifikaların kazandırdığı haklara sahip olmalarını istediklerini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir