Halkbank 9 ayda 1 milyar 853 milyon lira net kar elde etti -Bankanın toplam kredi hacmi 82…

  • Yazı boyutu
Halkbank 9 ayda 1 milyar 853 milyon lira net kar elde etti
     -Bankanın toplam kredi hacmi 82…

Halkbank 9 ayda 1 milyar 853 milyon lira net kar elde etti -Bankanın toplam kredi hacmi 82 milyar liraya ulaşırken, toplam aktifleri ise eylül sonu itibarıyla 102 milyar liraya yükseldi -Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan: -"Türkiye'nin ve dünyanın en karlı bankaları arasında yer alma başarısını devam ettiren bankamız, yılın son çeyreğinde ve 2013'te sürdürülebilir büyümesine devam edecek" -"Kredibilitemizin, Halkbank hisselerinin ikincil halka arz sürecinde göreceği taleple daha da somutlaşacağına inanıyorum"

Halkbank, yılın 9 aylık döneminde 1 milyar 853 milyon lira net kar elde etti.
     Halkbank açıklamasına göre banka, 2012'nin dokuz aylık döneminde yüksek özkaynak karlılığı üretmeye devam ederek, güçlü büyümesini sürdürdü. 2012'de yüzde 18'lik kredi artışı hedefine paralel bir performans sergileyen bankanın, eylül ayı sonu itibarıyla toplam kredileri 82 milyar liraya ulaştı. Bu sayede Halkbank'ın toplam kredileri 2011 yılsonuna göre yüzde 11, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 15 oranında artış kaydetti.
     Nakdi kredilerin büyüklüğü ise 2011 yıl sonuna oranla yüzde 12 artarak 63 milyar lira oldu. Bankanın 2011 yıl sonunda 91,1 milyar lira olan toplam aktifleri 2012 Eylül sonu itibarıyla 102 milyar liraya yükseldi. Halkbank, bu performansıyla yılın dokuz aylık döneminde net karını 1 milyar 853 milyon liraya çıkardı.
     Halkbank'ın, KOBİ kredilerini de içeren ticari kredileri 2012'nin dokuz ayında, 2011'in aynı dönemine göre yüzde 14, yıl sonuna göre yüzde 12 arttı. Bu artışla birlikte KOBİ kredilerini de içeren ticari kredilerin bankanın nakdi kredileri içindeki payı yüzde 73'e yükseldi. Halkbank'ın takipteki kredi oranı ise 2012'nin dokuz aylık döneminde yüzde 2,9 olarak gerçekleşti.
     Halkbank, bireysel kredilerdeki atağını 2012'nin dokuz ayında da sürdürdü. Bu alanda, 2012 Eylül ayı sonunda geçen yılın sonuna göre yüzde 13 artış sağlayan Halkbank, bu sayede bireysel kredilerin nakdi kredi portföyü içindeki payını yüzde 27'ye yükseltmeyi başardı. Banka aynı dönemde tüketici kredilerinde yüzde 9, konut kredilerinde ise yüzde 16 büyüdü.
     Halkbank, 2012 yılının 3. çeyreğinde ise 599,9 milyon lira net kar elde ederken banka, geçen yıl aynı dönemde 503,7 milyon lira net kara ulaşmıştı.
    
     -"Halkbank, hedeflerinin üzerinde performans sergiledi"-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Halkbank'ın sene başında belirlediği hedeflerin üzerinde bir performans sergilediğini belirterek, bankanın bu dönemde elde ettiği net karın ve özkaynak karlılığının bunun önemli göstergeleri olduğunu kaydetti. 2012'nin son çeyreğinde de bu güçlü performansı sürdüreceklerini vurgulayan Aslan, şunları anlattı:
     "Ekonomi otoritelerinin küresel piyasalardaki gelişmeleri ve içerideki sinyalleri doğru okuyarak belirlediği stratejiler sayesinde kamu borç stokunu ve dış ticaret açığını önemli oranda düşüren politikalara yöneldiğini görüyoruz. Biz de Halkbank olarak ülkedeki tasarruf eğilimini güçlendirmek amacıyla mevduatta büyüme konusuna odaklandık. Öte yandan reel sektöre sunduğumuz desteği azaltmadan sürdürerek yüksek verimliliğimizi koruduk. Ayrıca son 5 yıl içerisinde Türkiye'de kredilerini en fazla artıran banka olduk. Türkiye'nin ve dünyanın en karlı bankaları arasında yer alma başarısını devam ettiren bankamız, yılın son çeyreğinde ve 2013'te sürdürülebilir büyümesine devam edecek."
    
     -"İkincil halka arz için hazır olduğumuzun en net göstergesi"-
    
     Süleyman Aslan, Halkbank'ın ikincil halka arz konusuyla ilgili değerlendirmesinde, 2007'deki birincil halka arzda oldukça başarılı performansa imza atan bankanın 17,3 milyar liralık talep topladığını, 2007'den itibaren de pazar payı, kredi hacmi ve karlılık açısından önemli kazanımlar elde ederek Türkiye'nin en verimli bankalarından biri haline geldiğini ifade etti. Aslan, konuya ilişkin açıklamalarını şöyle sürdürdü:
     "Bankamızın süreklilik arz eden bir başarıyla yoluna devam ettiğini söylemekten kıvanç duyuyorum. Bundan sonraki süreçte de mevcut grafiğimizi sürdürerek sektörümüze ve ülke ekonomisine azami katkıyı sunmaya devam edeceğiz. Yurt dışında sahip olduğumuz yüksek itibarın karşılığını reel ekonomiye sunduğumuz kaynağı çeşitlendirerek ve bu kaynağın maliyetini düşürerek alıyoruz. Bu kredibilitemizin, Halkbank hisselerinin ikincil halka arz sürecinde göreceği taleple daha da somutlaşacağına inanıyorum."
     Halka arz sürecinin Halkbank'ın KOBİ bankacılığı misyonunu sekteye uğratmayacağını, tam tersine reel sektöre sunulan desteğin 2007'deki halka arz sonrasında daha da büyüdüğünü belirten Aslan, "2007 yılının aynı döneminde 14 milyar lira olan ticari kredilerimizin bugün 46 milyar lira büyüklüğe ulaştığını görüyoruz. Halkbank gelişti, büyüdü, büyürken KOBİ'leri de büyüttü. Böylece ülke ekonomisinin gelişimine de önemli katkı sağladı. Bu olumlu tablonun önümüzdeki dönemde de süreceğine şüphemiz yok" ifadelerini kullandı.
     Halkbank'ın yakın zamanda tamamen KOBİ'lere yönelik bir portal projesini hayata geçireceğini ifade eden Aslan, 1938'den beri esnaf, sanatkar ve KOBİ'lerin bir numaralı adresi olan bankanın, bu proje ile KOBİ'lere KOBİ Portalı üzerinden de ayrıcalıklı finansal ve finansal olmayan hizmetler sunacağını kaydetti.
     Aslan, KOBİ Portalı sayesinde KOBİ'lerin her alanda konusunda uzman kişilerden görüş alabileceğini, kendi aralarında iletişim kurabileceğini ve e-ticaret yapabileceğini, ayrıca KOBİ'lere sunulan özel ürün ve hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilineceğini belirtti.
    
     -Halkbank kendi kredi markasıyla yola devam edecek-
    
     Halkbank'ın kredi kartında mevcut marka ile olan işbirliğinin sonra ereceğini bildiren Süleyman Aslan, bankanın bundan sonra pazarda kendi kredi kartı markasıyla yola devam edeceğini aktardı. Bu değişikliğin sebebini Halkbank müşterilerine daha uygun ve ayrıcalıklı koşullarda, daha kaliteli bir hizmet vermek istemeleriyle açıklayan Aslan, pazarda sahip oldukları payı 5 yıl içerisinde yüzde 6'ya çıkarmayı hedeflediklerini ve Halkbank'ın kredi kartı programından başka bankaların da faydalanabileceğini de kaydetti.
     Aslan, bugün her şehirde şubesi bulunan az sayıdaki bankalardan biri olarak özellikle düşük bankacılık penetrasyonuna sahip bölgelerde önemli bir varlık gösterdiklerini ve son dönemde alternatif dağıtım kanallarında gerçekleştirdikleri atılımla müşteri memnuniyeti anlamında başarılı sonuçlara ulaştıklarını aktararak, yılın ilk dokuz ayında 36 yeni şube açtıklarını ve yıl sonuna kadar 18 yeni şube ile 820 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini anlattı.
     Süleyman Aslan, Türkiye'nin farklı yörelerindeki tüm vatandaşların aynı bankacılık hizmetlerinden ve hizmet kalitesinden faydalanmaya hakkı olduğunu, bu nedenle bölgesel özelliklere ve ihtiyaçlara göre de şekillendirdikleri bankacılık hizmetleri sayesinde Türkiye'yle birlikte büyümeyi hedeflediklerini belirtti.
     Halkbank'ın, üreten Türkiye'ye sunduğu çok yönlü desteğin kapsamını hayata geçirdiği farklı projelerle genişlettiğine değinen Süleyman Aslan, bu doğrultuda attıkları son adımın KOSGEB ile birlikte başlattıkları "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri" olduğunu ifade etti. İki kurumun ortak sunacağı eğitimler ve geri ödemesiz destek paketiyle 20 ilde 1000 genç girişimciye ulaşacaklarını belirten Aslan, "İlk eğitimine geçen ay Erzurum ilinde başladığımız projenin, Türkiye'de girişimcilik kültürünün gelişmesinde ve yaygınlaşmasında önemli bir ateşleyici güç olacağına inanıyoruz. Projenin ülkemizdeki nitelikli ve dinamik insan kaynağının sahip olduğu potansiyeli hayata geçirmesine ve Türkiye'nin ekonomi alanında ortaya koyduğu katma değeri daha da artırmasına yardımcı olmasını arzuluyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir