Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: "ABD Ocak ayı Tarım Dışı İstihdam verisi ve revizyon…

  • Yazı boyutu
Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte:
  "ABD Ocak ayı Tarım Dışı İstihdam verisi ve revizyon…

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: "ABD Ocak ayı Tarım Dışı İstihdam verisi ve revizyon büyümeye işaret ederken, işsizlik oranı FED'in 'QE' devam kararını destekliyor"

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, ABD Ocak ayı Tarım Dışı İstihdam verisi ve revizyonun büyümeye işaret ettiğini,işsizlik oranının FED'in 'QE' devam kararını desteklediğini söyledi.
     Halk yatırımdan yapılan açıklamada, ABD'de Ocak ayı Tarım Dışı istihdam verilerine ilişkin değerlendirmesine yer verilen Ökte, verinin Ocak ayında +157k (157 bin artış) ile beklentiler dahilinde, işsizlik oranının ise beklentilerin üzerinde yüzde 7,9 olarak gerçekleştiğini hatırlattı.
     Kritik önemde gördükleri özel sektör istihdamının ise +166k ile beklentilerin üzerinde gerçekleştiğine işaret eden Ökte, Aralık 2012 tarım dışı istihdam rakamının +155k'dan +196k'ya revize edilmesinin ise istihdam piyasası ve büyüme açısından olumlu ikinci gelişme olduğunu kaydetti.
     Işık Ökte, büyüme fiyatlamasının Brent petrolde devam ettiğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı:
     "ABD istihdam piyasasındaki yukarı hareketin servis sektöründe yaratılan ve düşük maaş/asgari ücret ödeyen işlerle gerçekleştiği bir gerçek. Yeni veriler de bunu desteklemektedir. Ortalama saatlik kazanç verisinde aralık ayında artış yüzde 0,3 iken, bu ay yüzde 0,2 oldu. FED'in ocak ayı toplantısında istihdam piyasasında belirgin bir iyileşme gözlenene kadar (İşsizlik hedefine Aralık 2012 toplantısında geçilmiş, yüzde 6,5 işsizlik oranı hedefi açıklanmıştı) aylık 85 milyar dolar tahvil alımına devam kararı alması önemliydi. Yüzde 7,9 işsizlik oranı bu beklentide bir değişikliğe yol açmamakta."
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir