Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: -"Enflasyon verisinin yayımlanmasından sonra gerçekleşen…

  • Yazı boyutu
Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte:
  -"Enflasyon verisinin yayımlanmasından sonra gerçekleşen…

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: -"Enflasyon verisinin yayımlanmasından sonra gerçekleşen ihalelere kuvvetli talep geldi" -"Bu da sabit getiri piyasalarında pozitif fiyatlamanın devam ettiğinin en iyi göstergesi"

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, enflasyon verisinin yayımlanmasından sonra gerçekleşen ihalelere kuvvetli talep geldiğini, bunun da sabit getiri piyasalarında pozitif fiyatlamanın devam ettiğinin en iyi göstergesi olduğunu kaydetti.
     Ekim ayı enflasyon verilerini AA muhabirine değerlendiren Ökte, enflasyonun piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmesinin Merkez Bankası'nın genişleyici politikalarına devam etmesi anlamına geldiğini belirtti.
     Ökte, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmaya devam edeceğini ve Aralık ayında politika faizinde de 25 baz puanlık indirime gidebileceğini düşündüklerini ifade etti.
    
     -"Ekim ÜFE rakamı beklentilerin çok altında gerçekleşti"-
    
     Ökte, şunları kaydetti:
     "Bugünkü enflasyon rakamının Türk Lirası ya da gösterge faizde önemli bir oynaklığa neden olmadığını görüyoruz. Bu haftaki Fitch beklentisinin nasıl sonuçlanacağının, Türk Lirası varlıklarda enflasyon rakamından daha etkili olacağını düşünmekteyiz. Enflasyon verisinin yayımlanmasından sonra gerçekleşen ihalelere kuvvetli talep geldiğini gördük. Bu da sabit getiri piyasalarında pozitif fiyatlamanın devam ettiğinin en iyi göstergesi.
     Ekim ÜFE rakamının beklentilerin çok altında gerçekleşmesini, kısa vadeli enflasyon beklentilerini aşağı tutacağı nedeniyle önemsiyoruz. Bu beklenti fiyatlara olumlu yansıyabilir ve bu iyimser senaryoda gösterge tahvil faizin yüzde 6,80 seviyesine düşmesi beklenebilir. 2013 senesi enflasyon tahminimiz Merkez Bankası'nın çok üzerinde kalmaya devam ediyor.
     Merkez Bankamız yüzde 5,3 beklerken, biz büyüme trendinin 2013 birinci çeyreğiyle beraber ivme kazanacağını, global likidite rüzgarını da arkasına alan Türkiye'nin hem büyüme hem de enflasyon trendinin yukarı döneceğini düşünüyoruz. 2013 yıl sonu enflasyon beklentimiz yüzde 7,8."
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir