Halk Yatırım Araştırma Raporu

  • Yazı boyutu
Halk Yatırım Araştırma Raporu

"Yumuşak inişin başarı ile tamamlanması ve yüzde 4 ya da yüzde 4'e yakın bir büyüme performansının yakalanması için kredi koşullarının rahatlatılması gerekli"

Halk Yatırım Araştırma Raporu'nda, yumuşak inişin başarı ile tamamlanması ve yüzde 4 ya da yüzde 4'e yakın bir büyüme performansının yakalanması için kredi koşullarının rahatlatılması gerektiği belirtildi.
     Rapora göre, Türkiye ekonomisi içinde bulunulan dönemde "yeniden dengelenme (re-balancing)" olarak adlandırılan süreçten geçiyor, büyümesinin yapısı değişiyor.
     "2002 yılı sonrasında Türkiye ekonomisinin büyüme dinamikleri incelendiğinde kredi büyümesinin tetiklediği canlı iç talep, güçlü yatırım iştahı ve yüksek ithalat ile karşılaşıyoruz" denilen raporda, dış ticaretin büyümeye son üç çeyrektir olumlu katkı yapıyor olmasının, Merkez Bankası politikalarının başarısına işaret ettiği ifade edildi.
     Yatay seyreden iç talebin büyümeye katkısı ve özellikle son çeyrekte negatife dönen yatırımın Merkez Bankası politikalarının yan etkisi olduğu aktarılan raporda şu değerlendirmelere yer verildi:
     "Küresel ekonomideki belirsizliklerin yatırım iştahındaki bozulmaya neden olan ek faktör olduğunu da göz önünde tutmalıyız. İç talebin canlılığı, ekonominin büyüyen hacmi, buna paralel olarak artan kişi başı gelir ve düşen işsizlik oranı için olumlu bir gelişme.
     Güçlü yatırım iştahı da teknolojinin yenilenmesi, üretim veriminin artması bakımından uzun vadede ekonomik büyümenin sürdürülebilmesine yardımcı olan bir faktör. Yatırımların pozitif seyri Türkiye ekonomisinin zayıf kaldığı tasarruf oranının arttırılabilmesi için oldukça faydalı.
     Yüksek ithalat ise, ne yazık ki Türkiye dinamiklerinde ekonomimize cari açık olarak geri dönüyor. İthalatın alt kalemlerini incelediğimizde en önemli payı yüzde 70'in üzerinde oran ile Türkiye'ye getirilen ara mallar tutuyor. Bunu takiben yatırım malları yüzde 16 ve tüketim malları yüzde 12 ile geliyor."
    
     -"Yumuşak iniş ve yüzde 4 büyüme için kredi koşulları rahatlatılmalı"
    
     Kredi büyümesi ile ara mal ithalatı arasında güçlü bir korelasyon olduğuna dikkat çekilen raporda, Merkez Bankası'nın ekonominin yeniden dengelenmesine yaklaşımının, kredi büyümesi üzerinden ithalatı frenleyip, ihracatın GSYH içindeki payını artırmak olduğuna işaret edildi.
     "Burada amaçlana da tasarruf açığı olarak nitelendirilen dış ticaret açığının düzeltilmesi" denilen raporda, şunlar kaydedildi:
     "Merkez Bankası'nın uygulamaya başladığı sıradışı politikaların başından itibaren ekonominin büyüme yapısını incelediğimizde amaca ulaşıldığını ve büyümenin yapısında ithalatın olumsuz etkisinin ortadan kalkarak, ihracat odaklı bir büyüme yapısına geçildiğini görüyoruz.
     Büyümenin yapısındaki hedefe yönelik düzelmeyi tespit ettikten sonra büyüme performansını incelediğimizde ise ekonomide kredi büyümesine paralel olarak kontrollü bir yavaşlama söz konusu. Yeniden dengelenmenin 'Yumuşak İniş' senaryosunda gelişmesi sürpriz değil. Bunun anlamı sürdürülebilir seviyenin üzerinde kalan büyüme hızının kontrollü olarak sürdürülebilir seviyelere çekilmesi.
     Yıl başından bu yana ekonomiyi incelediğimizde düşmekte olan kapasite kullanım oranı, yavaşlayan sınai üretim, dünyadaki belirsizliklerin de etkisiyle bozulan yatırım harcamaları ile karşılaşıyoruz. Bunlara karşılık çeşitlenen dış ticaret pazarları ile Lehman krizi öncesine göre güçlenen ihracat performansı söz konusu."
    
     -"Kredi büyümesi Ağustos ayında hedefin de altına düştü"-
    
     Cari açığın geçen yıl en çok takip edilen makroekonomik veri olduğu ve gelinen noktada başarı ile daraldığı görülen cari açığın yerini Türkiye ekonomi dinamikleri için "fren mekanizması" işlevi gören kredi büyüme hızının aldığı belirtilen raporda, "Merkez Bankası'nın kur etkisinden arındırıp yıllıklandırarak haftalık bazda takip ettiği kredi büyümesi Ağustos ayında yüzde 13,4 ile yüzde 14 olan hedefin de altına düştü. Yumuşak inişin başarı ile tamamlanması ve yüzde 4 ya da yüzde 4'e yakın bir büyüme performansını yakalanması için kredi koşullarının rahatlatılması gerektiği görüşündeyiz" ifadelerine yer verildi.
    
    
    


Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir