Halk kütüphanelerinde yeni otomosyon sistemi

  • Yazı boyutu
Halk kütüphanelerinde yeni otomosyon sistemi

Halk kütüphanelerinde yeni otomosyon sistemi

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) kütüphane otomasyon sistemini halk kütüphanelerinde hayata geçiriyor.
     YDÜ ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde gerçekleştirilecek olan 1.112 halk kütüphanesinin kullanacağı kütüphane otomasyon sistemi ile ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiği bildirildi.
     Yapılan açıklamaya göre, YDÜ Büyük Kütüphane ve TBMM Kütüphanesi tarafından kullanılmakta olan kütüphane otomasyon sistemi, halk kütüphanelerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillendirildi.
     Açık kaynaklı ve özgür yazılım olan KOHA Tümleşik Kütüphane Sistemine göre gerçekleştirilen proje; kullanıcı sayısı, bibliyografik kayıt sayısı ve kullanacak kütüphane sayısı bakımından bu güne kadar yapılmış en büyük özgür kütüphane yazılımı göçü projesi olma özelliğine sahip. Proje çerçevesinde, 1.112 hak kütüphanesinin 1 milyondan fazla mevcut kullanıcısı, 8 milyondan fazla kitap kaydı içeren katalog üzerinde internet tabanlı işlem gerçekleştirebilecek.
     YDÜ'nin kütüphanecilik deneyimi KKTC ve Türkiye sınırlarını da aşıp tüm dünyaya hizmet ediyor. KKTC ve Türkiye basınında ilgi uyandıran proje, son olarak uluslararası kütüphane otoritelerinin de yakından takip ettiği "Koha Community Newsletter" gazetesinin Ocak 2013 sayısında "Koha Migration in Turkey" başlığı ile haber yapıldı.
    
    
    

Bu haberi 255 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir