Halk kütüphanelerinde yeni dönem -Dünyanın en büyük kütüphane otomasyon sistemi halk…

  • Yazı boyutu
Halk kütüphanelerinde yeni dönem
     -Dünyanın en büyük kütüphane otomasyon sistemi 
     halk…

Halk kütüphanelerinde yeni dönem -Dünyanın en büyük kütüphane otomasyon sistemi halk kütüphanelerinde hayata geçecek

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) dünyanın en büyük kütüphane otomasyon sistemini halk kütüphanelerinde hayata geçirecek.
     YDÜ'den yapılan açıklamaya göre, üniversite ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, bin 112 halk kütüphanesinin kullanacağı kütüphane otomasyon sistemi ile ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi.
     YDÜ Büyük Kütüphane ve TBMM Kütüphanesi tarafından kullanılan kütüphane otomasyon sistemi, halk kütüphanelerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillendirildi.
     Türkiye'nin önemli bilişim organizasyonlarından olan ve bu yıl Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan Akademik Bilişim 2013 Konferansı'nda, YDÜ İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi yazılım geliştirme uzmanlarından Şenol Korkmaz, İlker Dağlı ve Mustafa Arıcı konu ile ilgili seminer verdi. Özellikle kütüphanecilerin ilgi gösterdiği seminerde, halk kütüphanelerinde kurulacak otomasyon sistemi hakkında bilgi aktarıldı.
    
     -"Bugüne kadar yapılan en büyük özgür kütüphane yazılımı göçü projesi"-
    
     Açık kaynaklı ve özgür yazılım olan KOHA Tümleşik Kütüphane Sistemine göre gerçekleştirilen proje, kullanıcı sayısı, bibliyografik kayıt sayısı ve kullanacak kütüphane sayısı bakımından, "lib-web-cats" verilerine göre, bugüne kadar yapılan en büyük özgür kütüphane yazılımı göçü projesi olma özelliğine sahip.
     Proje çerçevesinde, bin 112 hak kütüphanesinin 1 milyondan fazla mevcut kullanıcısı, 8 milyondan fazla kitap kaydı içeren katalog üzerinde internet tabanlı işlem gerçekleştirebilecek.
     Açık kaynaklı ve özgür yazılım olan KOHA tümleşik kütüphane sistemine yapılan katkılar tüm dünya ile paylaşılıyor. YDÜ Büyük Kütüphane kurulduğu günden bu yana yazılıma yapılan tüm iyileştirme ve ilave özellikler, diğer kütüphanelerin de kullanımına sunuluyor.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir