Haftanın son işlem gününde piyasalar düşüş ağırlıklı seyrediyor

  • Yazı boyutu
Haftanın son işlem gününde piyasalar düşüş ağırlıklı seyrediyor

Haftanın son işlem gününde piyasalar düşüş ağırlıklı seyrediyor

Çin'de açıklanan dış ticaret verilerinin beklentilerin altında kalması, haftanın son işlem gününde yatırımcıların riskli varlıklardan kaçmasına neden olurken küresel piyasalarda satıcılı seyir yaşanıyor.
     Ülkede dün sanayi üretiminin yavaşladığını gösteren veri açıklanırken bugün de temmuz ayında ihracat rakamlarının azaldığını gösteren veri, dünyanın iki numaralı ekonomisinin yavaşladığına ilişkin endişeleri yeniden su yüzüne çıkardı.
     Ülkede temmuzda yüzde 5 artması beklenen ihracat yalnızca yüzde 1 oranında artarken ithalat da yüzde 4,7 olarak beklentilerin altında geldi.
     Piyasalarda Çin'in neden olduğu olumsuz hava, Avrupa borsalarında satışlara neden oldu. Bu dakikalarda Londra borsasında FTSE 100 endeksi yüzde 0,1 düşerek 5.845,00 puan olurken Frankfurt Borsası'nda DAX Endeksi yüzde 0,3 düşerek 6.944,68 puan, Paris Borsası'nda CAC 40 Endeksi yüzde 0,7 düşerek 3.433,81 puan oldu.
     ABD borsalarının açılışı öncesinde vadeli endeks kontratları da düşüyor. Dow Jones vadeli endeks kontratı bu dakikalarda yüzde 0,3 düşerek 12.105,00 puan, S&P vadeli endeks kontratı da yüzde 0,3 düşerek 1.396,80 puan oldu.
     Hong Kong'daki Lyncean Holdings'in yönetici olan Francis Lun, Çin'de açıklanan verinin ülke ihracatının Avrupa'daki krizden büyük ölçüde etkilendiğini gösterdiğini belirterek, "Veriler Çin ekonomisi için oldukça kötü, dolayısıyla Çin hükümetinin ekonomiyi desteklemek için daha fazla şey yapması gerekecektir" ifadesini kullandı.
     Asya'da da borsalar gelen verilerin etkisiyle günü düşüşlerle tamamladı. Singapur, Tayvan ve Endonezya borsaları yükselişle açılsa da veriler borsalarda satışlara neden oldu.
     Hong Kong'da bulunan Piper Jaffray'de trader olan Andrew Sullivan, Çin verilerinin beklenenden çok daha kötü olduğunu, ancak bunun yakın dönemde ek parasal genişlemeye neden olabileceğini bildirdi.
     Yatırımcılar, Avrupa'nın içinde bulunduğu borç krizinin üstesinden gelebileceği konusunda da endişeli. Almanya'nın en büyük bankalarından Commerzbank'ın yılın kalan kısmında daha düşük kar beklediğini açıklaması, Yunanistan'da işsizlik oranlarının Mayıs ayında yüzde 23'e ulaşması ve ülkedeki resesyonun devam etmesi, bölgeye dair kaygıların artmasına neden oldu.
     Dün ABD'de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisinin tahminlerden daha iyi gelmesi ise piyasalara ufak da olsa moral verdi.
     Uluslararası piyasalarda şu sıralarda ABD ham petrolün varil fiyatı 78 sent düşerek 92,58 dolardan, Brent petrol ise 111,75 dolardan işlem görüyor.
     Döviz piyasasında ise Avro/dolar paritesi 1,23 seviyesinin altına gerilerken, dolar yen karşısında 78,59 seviyesinden 78,47 seviyesine çekildi.
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir