Habur Sınır Kapısı'nda giriş çıkışlar yüzde 14 arttı -İpekyolu Gümrük Ticaret ve Bölge Müdürü…

  • Yazı boyutu
Habur Sınır Kapısı'nda giriş çıkışlar yüzde 14 arttı
  -İpekyolu Gümrük Ticaret ve Bölge Müdürü…

Habur Sınır Kapısı'nda giriş çıkışlar yüzde 14 arttı -İpekyolu Gümrük Ticaret ve Bölge Müdürü Eken: "Habur, Türkiye'deki kara kapılarının iş yükü oranının yüzde 38'ini karşılıyor"

Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'ndan geçen yıl 1 milyon 673 bin araç giriş ve çıkış yaptı. Sınır kapısında araç giriş çıkışlarının bir önceki yıla göre yüzde 14 arttığı bildirildi.
     İpekyolu Gümrük Ticaret ve Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 1 Ocak-31 Aralık 2012 tarihleri arasında Habur Sınır Kapısı'ndan 829 bin araç giriş yaparken, 844 bin aracın ise çıkış yaptığı belirlendi. Kapıdan giriş çıkış yapan araçların 1 milyon 286 bininin büyük araç olduğu, giriş çıkış yapan otobüs sayısının ise önceki yıla oranla yüzde 100 artarak 13 bin 757 olduğu kaydedildi.
     Öte yandan geçen yıl Habur Sınır Kapısı üzerinden yurda 1 milyon 387 bin 628 yolcu giriş yaparken, 1 milyon 405 bin 592 yolcu ise çıkış yaptı.
     İpekyolu Gümrük Ticaret ve Bölge Müdürü Hasan Eken, gazetecilere yaptığı açıklamada, son bir yıl içerisinde Habur Sınır Kapısı'ndan 1 milyon 673 bin araç ile 2 milyon 793 bin 220 yolcunun giriş çıkış yaptığını söyledi.
     Giriş ve çıkışlarda 12'si büyük araç, 2'si küçük araç olmak üzere toplam 24 peronun 24 saat boyunca hizmet verdiğini belirten Eken, "Habur işlerliği bakımından Türkiye'deki kara kapılarının iş yükü oranı olarak yüzde 38'ini karşılıyor. Habur Sınır Kapısı bu yönü ile Türkiye'de bulunan 14 sınır kapısına bedeldir" dedi.
     Sınır kapısında geçmiş yıllara oranla giriş ve çıkışların yüzde 14 civarında arttığını kaydeden Eken, gümrük işlemlerinde gecikme veya aksama gibi bir durumun olmadığını, araçların, önemli bir durum yaşanmadığı takdirde 10 dakikada giriş çıkış işlemlerinin sonlandığını söyledi.
     Eken, ayrıca yeni atanan personelle sınır kapısında personel sıkıntısının kalmadığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 323 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir