Habur Sınır Kapısı'na ziyaret

  • Yazı boyutu
Habur Sınır Kapısı'na ziyaret

UND heyetinden Habur Sınır Kapısı'na ziyaret

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu üyesi Tahir Aydoğan, "Tek beklentimiz ilgili bakanlığın Habur Sınır Kapısı'na üçüncü köprüyü petrol taşımaları başlamadan önce tamamlamasıdır" dedi.
     Aydoğan beraberinde UND Çalışma Grubu Başkanı Müslim Kaya ile Halil İbrahim Gümrüğü'nde yaptıkları ziyaretin ardından Habur Sınır Kapısı'na geldi.
     Habur Başmüdürlük binasında düzenlenen toplantıda Habur Mülki İdare Amiri Turgay İlhan tarafından Aydoğan ve Kaya'ya slayt eşliğinde brifing verildi.
     İlhan, şimdiye kadar yaşanan personel yetersizliğine değinerek, bundan böyle personel sıkıntısının Habur Sınır Kapısı'nda yaşanmayacağını söyledi.
     Sınır kapısında termokingli araçlar için geçiş üstünlüğü sağladıklarını ve Habur'da 4 gün bekleyen bu araçların artık 6 saatte geçiş yaptıklarını ifade eden İlhan, "Habur Sınır Kapısı'nda gümrük işlemlerini hızlandırdık. Gümrük giriş çıkışlarını 3 bin 500'den 4 bin 500'e çıkarttık. Ayrıca transit geçiş işlemlerini başlattık. Irak'tan günde ortalama bin turist alıyoruz. Otobüs turizmini geliştirdik. Otobüsler 1 saat içerisinde yurda giriş yapıyor" dedi.
     İlhan, malın yüklendiği yerde gümrük işlemi yapılması halinde gümrük işlemlerinin daha da hızlanacağını belirtti.
     UND Yönetim Kurulu üyesi Tahir Aydoğan ise, iki komşu ve kardeş ülkenin vatandaşlarının iç içe yaşadığını ifade ederek, iki gümrükte aynı enerjiyi yakaladıkları için Irak'taki gümrük başmüdürlerine sektör adına teşekkür etmek için geldiklerini söyledi.
     Çalışmaların daha verimli hale gelmesi için birlikte çalışmak istediklerini vurgulayan Aydoğan, "Sektör olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Irak ile ihracatımız her geçen gün artıyor. Arkadaşlarımızın gayretiyle bu şartlarda sorunları aza indirmeyi istiyoruz. Tabii üçüncü köprüyü de sayın valimiz ve Irak hükümeti ile konuştuk. Tek beklentimiz ilgili bakanlığın Habur Sınır Kapısı'na üçüncü köprüyü petrol taşımaları başlamadan önce tamamlamasıdır. Bu köprü iki ülkenin menfaati için bir an önce bitirilmelidir" diye konuştu.
    
    
    


Bu haberi 495 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir