Habur'da "Suriye" kuyruğu -Türkiye-Suriye sınırındaki sınır kapılarının kapalı olması…

  • Yazı boyutu
Habur'da "Suriye" kuyruğu 
  -Türkiye-Suriye sınırındaki sınır kapılarının 
  kapalı olması…

Habur'da "Suriye" kuyruğu -Türkiye-Suriye sınırındaki sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle kamyoncuların yöneldiği Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı'nda araç kuyruğu 30 kilometreye ulaştı

Suriye'deki olaylar ve Türk araçlarına yapılan saldırılar üzerine Türkiye-Suriye sınırındaki kapıların kapatılması, nakliyatçıların Irak'a yönelmesine yol açtı. Habur Sınır Kapısı'ndaki yoğunluk nedeniyle araç kuyruğu, Cizre ilçesi yakınlarına kadar uzanıyor.
     Suriye ile Türkiye arasında geçişlerin yapıldığı Cilvegözü, Öncüpınar ve Karkamış sınır kapılarının geçici olarak kapatılmasının ardından, Habur Sınır Kapısı'nda yoğunluk yaşanıyor.
     Yaklaşık 6 bin aracın beklediği sınır kapısında 30 kilometreyi aşan araç kuyruğu, Cizre ilçesine yaklaştı.
     Günlerce kuyrukta bekleyen kamyon ve tır sürücüleri, bu duruma tepki gösteriyor. Sürücüler, Dış Ticaret Gümrük Mevzuatı'na göre Türkiye Gümrük Bölgesi'nde karayoluyla transit eşya taşıyan araçlara, 72 saat içinde gümrük kapısına varmaması durumunda ceza uygulandığını bu nedenle kendilerinin de ellerinde olmayan bu beklemeden kaynaklı olarak ceza ödediklerini söylediler.
    
     -Kuyrukta bekleseler de sollama da yapsalar ceza ödüyorlar-
    
     Şanlıurfa'dan yola çıktığını anlatan şoför Mahmut Kenier, kuyrukta 72 saatten sonraki her gün için ceza ödediklerini belirterek, şunları söyledi:
     "Şu an kuyruğun 30'uncu kilometresindeyiz. Yük aldığımızda gümrük bize süre veriyor. Yük aldıktan sonra verilen sürede Habur Sınır Kapısı'na ulaşmazsam günlük ceza ödüyorum. Sonra şoför ne yapsın, sollama yapsak ceza yiyoruz, yapmazsak ceza ödüyoruz. Ama birileri burada para ile sollama yapıyor. Habur Sınır Kapısı'ndaki görevliler çalışırsa sıra kalmaz gider ama gümrük kapısı ağır çalışıyor kuyruk oluşuyor."
    
     -"Kuyrukta hırsızlıkla baş edemiyoruz"
    
     Kamyon şoförü Abdulkadir Öner, kuyrukta 5 günden fazla bekleyenler olduğunu belirterek, çeşitli sıkıntıların yanı sıra hırsızlık olaylarıyla da uğraştıklarını ifade etti.
     Gaziantep'ten Irak'a yük götürdüğünü anlatan Öner, "5-6 gündür kuyrukta olan arkadaşlarım var. Şu an kuyruk çift şerit halinde ve 25-30 kilometre uzunluğunda. Bir şoför bu şartlarda 5 gün kuyrukta kalıyor, bunu hiçbir yetkili duymuyor mu- Bu kuyruğun olduğunu Habur Gümrüğü'ndeki memur, yoldan geçen trafik ve jandarma da biliyor. Ama sollamalar yapılıyor, kuyrukta bekleyen bizlere ne zaman sıra gelecek. Ayrıca kuyrukta hırsızlık başını almış gidiyor. Arkadaşlarımızın mazotu ve değerli eşyaları çalınıyor. Bununla baş edemiyoruz" diye konuştu.
    
     -"Araçlardaki gıdalar bozuluyor"
    
     Gıda taşıyanların bekleme süresince yüklerini koruyamadığını ve gıdaların bozulduğunu ifade eden Şemsettin Nas ise, "Konya'dan yumurta yüklemişiz, 4 gündür kuyrukta bekliyoruz. Daha önce, bozulabilen yük taşıyanların önceliği vardı. Şimdiki vali zamanında hepsi aynı kuyruğa konuluyor. Yükümüz yumurta, demir yükünün arkasından sıraya giriyoruz. Yumurtalar zaten 20 günde bozuluyor. Bu şekilde ilerlersek 10 günde Irak tarafına ancak varırız. Bu durumda yumurtaların kullanım süresi geçecek. Burada sadece yumurta yok, muz, et gibi ürünleri taşıyan bütün termokinler kuyrukta bekletiliyor" şeklinde konuştu.
     Kamyon şoförü Ahmet Tetik de "5 gündür kuyrukta perişan olduk, mazotumuz çalınıyor, cezaya girdik. Artık çok zor durumdayız" dedi.
    
     -"Habur'a yığılma var"
    
     İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hasan Eken ise, Suriye'de yaşanan iç karışıklık nedeniyle bütün araçların Habur Gümrük Kapısı'na yöneldiğini bu yüzden aşırı yığılmaların oluştuğunu söyledi. Eken, zaman zaman sistemde aksamalar yaşandığını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 308 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir