GYİAD Başkanı Burcu Akdarı: -"Ekonomi vites düşürdü, iç piyasada canlanma yaz sonuna ötelendi"

  • Yazı boyutu
GYİAD Başkanı Burcu Akdarı:
  -"Ekonomi vites düşürdü, iç piyasada canlanma 
  yaz sonuna ötelendi"

GYİAD Başkanı Burcu Akdarı: -"Ekonomi vites düşürdü, iç piyasada canlanma yaz sonuna ötelendi"

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Başkanı Burcu Akdarı, ekonominin vites düşürdüğünü, iç piyasada canlanmanın yaz sonuna ötelendiğini belirtti.
     Ekonomik ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri'nin (ESDH) GYİAD için hazırladığı haziran ayı Ekonomik Durum Raporu'nu açıklayan Akdarı, ekonomideki yavaşlamanın sanayi üretimindeki büyümeyi de yavaşlattığına dikkati çekti.
     Enflasyonda haziran ayında yıllık bazda bir artışın beklenmediğini belirten Akdarı, kalıcı düşüşün önümüzdeki aylarda olacağını ifade etti.
     Burcu Akdarı, şunları kaydetti:
     "Merkez Bankası enflasyon gelişmelerini yakından izliyor. Ancak mayıs ayındaki gerilemeye rağmen sıkı para politikasında bir gevşeme işareti verilmedi. Ekonomideki yavaşlama ile birlikte ithalattaki durağanlık ve ihracatta sağlanan artış cari açıktaki iyileşmenin ana unsurları arasında yer alıyor. Gerileyen petrol ve emtia fiyatları da bu duruma yardımcı oluyor.
     İzleyen aylarda yıllık bazda cari açık gerilemesini sürdürecek. Cari açık finansmanında ise sıkıntı yaşanmıyor. Merkez Bankası enflasyon ve cari açıkta kalıcı iyileşme için sıkı para politikasını bir süre daha devam ettirecek. Buna bağlı olarak ikinci çeyreğin ardından iç piyasada canlanma yaz sonuna ötelendi."
     Dünya ekonomisindeki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini ifade eden Akdarı, "Yunanistan'da yapılan ikinci seçimler sonrası ortaya çıkan tablo bir siyasi kaosu en azından şimdilik önledi. İspanya'nın bankacılık sistemi ile borç sorunu endişeleri sürüyor. Sorunun İspanya'dan İtalya'ya sıçraması tehlikenin önemli bir göstergesi. Bu noktada Almanya'nın tutumu belirleyici olacak. ABD ekonomisinden gelen ekonomik veriler toparlanmanın yavaşlamakta olduğunu gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Akdarı, Avrupa'da yaşanan sorunlar ve Çin'deki ekonomik yavaşlamaya bağlı emtia fiyatlarının gerilediğine dikkati çekerek, tüm bu gelişmeler çerçevesinde doların diğer para birimleri karşısında gücünü koruyacağını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir