Güz yağmurlarının geç başlaması çiftçiyi zora soktu -Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Güven:…

  • Yazı boyutu
Güz yağmurlarının geç başlaması çiftçiyi zora soktu
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Güven:…

Güz yağmurlarının geç başlaması çiftçiyi zora soktu -Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Güven: -"Samsun'da 2,5 milyon dekar hububat ekimi alanında güz döneminin yağışlı geçmemesi, bu alanların ekilişinde sıkıntı yaşattı"

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, "Samsun'da 2,5 milyon dekar hububat ekimi alanında güz döneminin yağışlı geçmemesi, bu alanların ekilişinde sıkıntı yaşattı" dedi.
     Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samsun'da 2,5 milyon dekarlık hububat ekimi yapılan alan olduğunu söyledi.
     En büyük hububat alanının Vezirköprü, Havza, Ladik ilçelerinde olduğunu belirten Güven, şöyle devam etti:
     "Samsun'da 2,5 milyon dekar hububat ekimi alanında güz döneminin yağışlı geçmemesi, bu alanların ekilişinde sıkıntı yaşattı. Bu hafta itibarıyla yağışların düzenli ve yeterli hale gelmesi nedeniyle geç de olsa ekim gerçekleşmiş oldu. Bölgemiz, kışı çok sert geçen bir bölge değil. Ekimi geç kaldı denilebilecek yerler olabilir, birkaç nokta itibarıyla ama yağmurun olduğu şu günlerde ekimin yapılmasına imkan doğdu."
     Güven, gece sıcaklıkların 9 ile 10 derece arasında seyrettiğini vurgulayarak, "Yüksek kesimlerde gece 5 dereceye kadar düşüyor, gündüz ısıları ise 12 ile 13 derece arasında. Bu da çimlenme için yeterli" diye konuştu.
     "Yağmur biraz daha erken düşseydi bugüne kadar bitkilerin çimlenmesi daha hızlı olacak ve bunlar köklenecekti"' diyen Güven, "Bu dönemde bitkinin çimlenmesi biraz daha zor olacak, özellikle buğday ve arpa grubunun. Diğer ürünlerimizde bir sıkıntı yok" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 324 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir