Güvenlik, Savunma ve Savunma Sanayii 2023 Kongresi -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: -"İslam…

  • Yazı boyutu
Güvenlik, Savunma ve Savunma Sanayii 2023 Kongresi
  -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar:
  -"İslam…

Güvenlik, Savunma ve Savunma Sanayii 2023 Kongresi -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: -"İslam dünyasında ne kadar ülke varsa hepsinin savunma sanayi yeteneklerini, bütün fabrikalarını bizzat görmüş durumdayım. Buradan size şöyle bir sonuç çıkarabilirim, bu konuda başarı şansı olan tek ülke Türkiye'dir"

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Müslüman coğrafyasındaki bütün ülkelerin savunma sanayi tesislerini görme fırsatı olduğunu belirterek, "İslam dünyasında ne kadar ülke varsa hepsinin savunma sanayi yeteneklerini, bütün fabrikalarını bizzat görmüş durumdayım. Buradan size şöyle bir sonuç çıkarabilirim, bu konuda başarı şansı olan tek ülke Türkiye'dir" dedi.
     Bayar, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından düzenlenen "Güvenlik, Savunma ve Savunma Sanayii 2023 Kongresi"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de ciddi anlamda teknoloji yatırımı yapılan sektörün savunma sanayi olduğunu ifade etti. Bayar, "Bu yaptığımız harcamaların ülkenin teknoloji tabanına ciddi bir beslemesi var. Bu harcamalar, Türkiye'deki diğer sektörlere nasıl bir fayda sağlar- Türkiye'de de böyle bir etkileşim olsun istiyoruz" dedi.
     Türkiye'nin 2023 yılına kadar kendi milli savaş uçağını, helikopterini ve firkateynini yapma gibi hedefleri olduğunu vurgulayan Bayar, bugün itibariyle Türkiye'nin imkan ve kabiliyetinin bunları yapmaya yeterli olmadığını, bunun gerçekleştirilmesi için kurumlar arası ciddi bir şekilde entegre çalışılması gerektiğini ifade etti.
     Müslüman coğrafyadaki bütün ülkelerin savunma sanayi tesislerinin hepsini görme fırsatı olduğunu belirten Bayar, şöyle konuştu:
     "Pakistan, Mısır, Malezya, Cezayir, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kazakistan ne kadar İslam dünyasında ülke varsa hepsinin savunma sanayi yeteneklerini, bütün fabrikalarını bizzat görmüş durumdayım. Buradan size şöyle bir sonuç çıkarabilirim. Bu konuda başarı şansı olan tek ülke Türkiye'dir."
     Bayar, Türkiye'nin insan kaynaklarıyla, sanayisiyle, üniversiteleriyle, araştırma kuruluşlarıyla, kamuoyunun bu konudaki beklentileriyle savunma sanayinde başarı şansı olan tek ülke olduğuna işaret ederek, bu konuda Müslüman ülkelerin de Türkiye'den beklentileri olduğunu vurguladı.
    
     -"Savunma sanayi en önemli sektörlerden birisi olacak"-
    
     TASAM Başkanı Süleyman Şensoy da Türkiye'nin kendisini bir bölgesel güç ve küresel aktör adayı olarak tanımladığını kaydederek, bunun için kurumsal olarak kat edilmesi gereken mesafeler olduğunu söyledi.
     Şensoy, Türkiye'nin bu hedefler doğrultusunda iddiasını güçlendirmesi için savunma sanayinin önemli olduğuna dikkati çekerek, "Savunma sanayinin önümüzdeki dönemde en önemli başlıklardan ve sektörlerden birisi olacağını düşünüyorum" dedi.
     Düşük ve orta teknoloji ürün grubundan, yüksek teknoloji ürün grubuna mümkün olan en yüksek yüzdelik oranıyla geçilmesi gerektiğinin altını çizen Şensoy, bu noktada da savunma sanayi sektörü çalışmalarının bu sürece önemli katkı yapacağını düşündüğünü belirtti.
     Türkiye'nin, insan kaynağının niteliğinin dönüşümü ve karlılığı yüksek sektörlere odaklanması noktasında kamu yatırım planlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Şensoy, savunma sanayi başta olmak üzere kamu yatırımlarından ciddi payların aktarılması, aktarılan bu kaynakların en verimli şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir