Güvenli İnternet Günü -TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ünüvar:…

  • Yazı boyutu
Güvenli İnternet Günü
  -TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu 
  Başkanı Ünüvar:…

Güvenli İnternet Günü -TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ünüvar: -"Güvenli internetin öncelikle ismini değiştirmemiz lazım. Herkesin kabul edeceği bir isim bulmak gerekiyor" -BTK Başkanı Acarer: -"Son 10 yılda internet yaşam tarzı haline geldi, çekirdek aileye dahil oldu" -"Bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon aktif abone, 5 milyon civarında kullanıcı güvenli interneti hizmetini alıyor" -"İnternet içeriğinin vereceği zarar sadece bir nesli değil, bütün toplumu etkiliyor"

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Türkiye'de güvenli internet kavramının yeniden tartışılması gerektiğini belirterek, güvenli internete, herkesin kabul edeceği yeni bir isim bulmak gerektiğini söyledi.
     Ünüvar, Mutlu Çocuklar Derneği, Gazi Üniversitesi ve İnternet Geliştirme Kurulu tarafından "Güvenli İnternet Günü" dolayısıyla LİTAİ Otel'de düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, teknolojik gelişmelere değinerek, eskiden kuşak çatışması yaşandığını bugün ise farklı bilgi asimetrisi ile ilgili çatışmaların olduğunu söyledi.
     Türkiye'de güvenli internet kavramının yeniden tartışılması gerektiğini belirten Ünüvar, "Öncelikle ismini değiştirmemiz lazım. Herkesin kabul edeceği bir isim bulmak gerekiyor. Böylece bunun bir sansür değil, tercih olduğunu daha net ortaya koyabiliriz" ifadelerini kullandı.
     Meclis Bilişim Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger de Türkiye'nin bilişim bakanlığına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Jenerasyonlar arasından çok hızlı bir gelişme olduğunu vurgulayan Aksünger, telefon konusunda da büyük bir israf olduğunu 1-2 milyarlık telefonu eline alan bir kişinin o telefonun sadece 300 liralık kısmını kullandığını ifade etti.
     Aksünger ayrıca, internet kullanıcıların internette unutulma hakkına da sahip olmaları gerektiğini dile getirdi.
    
     -"İnterneti ve bilişimi gerçekten çok sevdik"
    
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, internetin öneminin 2000'li yılların başından itibaren anlaşılmaya başlandığını belirterek, "Son 10 yılda internet yaşam tarzı haline geldi, çekirdek aileye dahil oldu" dedi.
     Bu konuda Türkiye'de de önemli gelişmeler yaşandığını işaret eden Acarer, 2002'de 20 bin olan genişbant abone sayısının bugün itibariyle bin kat artış göstererek 20 milyonu aştığını ifade etti.
     Acarer, mevcut 68 milyon mobil abonenin yüzde 75'inin (50 milyon) 3G abonesi olduğunu kaydederek, şunları söyledi:
     "İnterneti ve bilişimi gerçekten çok sevdik. Türkiye bu konuda dünyada ilk sıralarda yer almaya başladı. Şu anda kişi başı 300 dakika aylık konuşma süresi ve aylık 217 kısa mesaj ile Avrupa'da açık ara birici sırada yer alıyor. 4'üncü çeyrek rakamları henüz açıklanmadı, ancak aylık konuşma süresinin 305 dakikaya çıkacağını tahmin ediyoruz. 37 saat aylık kullanım süresiyle interneti dünyada en çok kullanan ülkelerden biriyiz, Facebook kullanımında da dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. E-ticaret son birkaç yıldır inanılmaz ölçüde artıyor. E-ticaret her yıl yüzde 50'nin üzerinde büyüyerek, 2010'da 16 milyar lira, 2011'de 23 miyar lira, 2012 yılında ise yaklaşık 40 milyar liraya çıktı.
     E-devlet kullanımı da artıyor, 14 milyondan fazla Türk vatandaşı e-devleti kullanıyor, bunların 500 binden fazlası 65 yaşın üzerinde."
     BTK Başkanı Acarer, Türkiye'de her yıl 16-17 milyon telefon ithal edildiğini, bunun üzerinde tartışılması gereken bir konu olduğunu belirterek, ithal edilen telefonlar için 4 milyar dolar civarında para ödendiğini tahmin ettiğini söyledi.
     İthal edilen telefonların yüzde 40'ından fazlasının akıllı telefon olduğunu ifade eden Acarer, dolayısıyla bu telefonların maliyetlerinin de yüksek olduğunu bildirdi.
     Acarer, özellikle mobil data trafiğinde çok büyük artışlar meydana geldiğin belirterek, "Son 3 yılda mobil data trafiğinde 15 kat artış oldu, sabitte de benzer bir durum var. Şu anda işletmecilerimiz 'Avrupa'dan ABD'den daha iyiyiz' diye bundan gururla, övünçle bahsediyor ancak böyle devam ederse birkaç yıl içinde şebeke yoğunluklarında önemli tıkanmalar meydana gelecek, şebeke bu yükü kaldıramaz" diye konuştu.
     Acarer, şebekede trafiğin her yıl 3-5 kat artarken, altyapı yatırımlarının ise sadece 1 kat arttığını kaydederek, "Eğer önlem alınmazsa bu övündüğümüz şebekeler bize sıkıntı vermeye başlayacak" dedi.
    
     -İnternetin içerik güvenliği de çok önemli-
    
     Siber güvenlik konusuna da değinen Acarer, geleceğin savaşlarının topla tüfekle değil, siber saldırılarla olacağını kaydetti. Acarer, kurumsal ve bireysel ölçeklerdeki saldırılarda da ciddi artış olduğunu belirterek, Türkiye'de bu konuda da önemli çalışmalar yaptıklarını, Siber Güvenlik Kurulu ve İnterneti Geliştirme Kurulu'nun oluşturulduğunu dile getirdi.
     İnternetin içerik güvenliğinin de son derece önemli bir konu olduğunu dile getiren Acarer, internet içeriğinin vereceği zararın sadece bir nesli değil, bütün toplumu etkilediğini söyledi.
     Acarer, 22 Kasım 2011'de güvenli internet hizmetini uygulamaya koyduklarını hatırlatarak, bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon aktif abone, 5 milyon civarında kullanıcının güvenli interneti hizmetini kullandığını kaydetti.
     Acarer, 50 binden fazla ticari kuruluşun da bu hizmetten yararlandığını dile getirerek, bunun nedeninin güvenli internet hizmetinin finansal işletmelerin "fishing(oltaya takılma)" olarak adlandırılan internet dolandırıcılıklarıyla karşılaşmasını engellemesi olduğunu ifade etti.
     Geçtiğimiz günlerde akıllı telefonları "zombi" haline getiren "Fatmal" diye bir virüsün ortaya çıktığını hatırlatan Acarer, güvenli internet hizmetinin akıllı telefonlarda kullanılması halinde bu riskin ortadan kalktığını bildirdi.
    
     -Dijital vatandaşlık-
    
     Mutlu Çocuklar Derneği Başkanı Sevgi Mermerci de Dijital Vatandaşlık ve Güvenli İnternet Projesi ile amaçlarının büyüklerin yanında çocukların da interneti doğru kullanmaları konusunda bilinç oluşturmak olduğunu söyledi.
     Proje ile çocuklar ve ailelerin de dijital vatandaşlık algısı oluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Mermerci, proje kapsamında8 il 20 okulda 3 bin 809 kişiye anketin ön tez şeklinde uygulandığını belirtti.
     Güvenli İnternet Projesi Yürütücüsü Mehmet Akif Ocak ise 1800 çocuk ve genç ile bunların ailelerinin dijital vatandaşlık düzeylerini ölçtüklerini, sonuçlara göre bu sene eğitim döneminin ikinci yarısında okullarda konu ile ilgili eğitimler vereceklerini bildirdi.
     Araştırmaya göre katılımcıların yarısının güvenli internet hizmetini yeterli bulmadığını ifade eden Ocak, ailelerin yüzde 66,3'ünün interneti faydalı gördüğünü, bununla birlikte yüzde 60'ının da "hayatında yeri olmaması" gerektiğini düşündüğünü belirtti.
     Ocak, çocukların kendisine ait bilgisayar olma durumunun yüzde 40'a dayandığını da vurgulayarak, çocukların ödev yapma da interneti sürekli kullandığını dile getirdi.
     Yapılan araştırmaya göre çocukların yüzde 26'sının internete bağımlı olduklarını ifade eden Ocak, çocukların hayatında interneti vazgeçilmez bir unsur olarak gördüklerini de kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 275 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir