Güneydoğu'nun ihracatı yükselişte -Bölgeden ocak-ekim 2012 döneminde 6 milyar 651 milyon…

  • Yazı boyutu
Güneydoğu'nun ihracatı yükselişte 
  -Bölgeden ocak-ekim 2012 döneminde 6 milyar 
  651 milyon…

Güneydoğu'nun ihracatı yükselişte -Bölgeden ocak-ekim 2012 döneminde 6 milyar 651 milyon dolarlık ihracat yapıldı -GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz: -"Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 61,1 pay ile ilk sıradaki yerini koruyor"

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden ocak-ekim 2012 döneminde, 6 milyar 651 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bildirildi.
     Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, ocak-ekim döneminde, 2011 yılının aynı dönemine oranla yüzde 15,1'lik artışla, toplam 6 milyar 651 milyon dolarlık ihracat kayda alındığını belirtti.
     Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına da bölgeden toplam 655 milyon 922 bin dolarlık ihracat yapıldığını aktaran Çıkmaz, böylelikle bölge ihracat kayıt işlem hacminin 7 milyar 307 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.
     Bölgeden bu dönemde 1 milyar 995 milyon 842 bin dolarlık tekstil, 1 milyar 208 milyon 614 bin dolarlık halı, 1 milyar 648 milyon 616 bin dolarlık hububat bakliyat, 185 milyon 249 bin dolarlık kuru meyve ve 1 milyar 612 milyon 732 bin dolarlık da diğer ihracat kalemlerinden dış satım gerçekleştirildiğini ifade eden Çıkmaz, şunları kaydetti:
     "Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 61,1 payla ilk sıradaki yerini koruyor. AB ülkeleri yüzde 14,6 pay ile ikinci, Afrika ülkeleri yüzde 9 payla üçüncü sırada yer alıyor. Toplam 188 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suudi Arabistan, ABD, İtalya, Almanya, Libya, Mısır, Rusya, İngiltere ve İran bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.
     Ayrıca halı, bitkisel yağlar, iplikler, demir-çelik mamulleri, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastik ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, konfeksiyon, ağaç ve orman ürünleri, bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur."
    
     -Gaziantep'in ihracattaki payı
    
     Çıkmaz, bölgenin lokomotif ili konumundaki Gaziantep'in 4 milyar 781 milyon 762 bin dolarlık ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan 6. ili konumundaki yerini koruduğunu aktardı.
     Gaziantep'in ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,4 oranında artış gösterdiğini belirten Çıkmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Gaziantep, ekim ayı ihracat değerlerine göre ise Türkiye'nin en çok ihracat yapan 5. ili konumundadır. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ve mamulleri ile demir, demir dışı metaller, ilin ihracatında önde gelen sektörlerdir. İhracatımızda yaşanan bu yükselişin artarak devam etmesini temenni ediyorum."
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir