Güneydoğu, ihracatta hız kesmiyor -Bölgeden 2012 yılının ilk 6 ayında 3 milyar 845 milyon…

  • Yazı boyutu
Güneydoğu, ihracatta hız kesmiyor
  -Bölgeden 2012 yılının ilk 6 ayında 3 milyar 845 milyon…

Güneydoğu, ihracatta hız kesmiyor -Bölgeden 2012 yılının ilk 6 ayında 3 milyar 845 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 2012 yılının ilk 6 ayında 3 milyar 845 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İhracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,2 arttı.
     Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Ocak-Haziran 2012 döneminde, 2011 yılının aynı dönemine oranla yüzde 16,2'lik artışla toplam 3 milyar 845 milyon dolarlık ihracat kayda alındığını belirtti. Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 411 milyon 659 bin dolarlık ihracat kayda alındığını ifade eden Çıkmaz, ihracat kayıt işlem hacminin bu rakamla birlikte 4 milyar 257 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.
     Çıkmaz, bölgeden yapılan ihracatla ilgili şu bilgileri verdi:
     "Bölgemiz ihracatında Orta Doğu ülkeleri yüzde 59,8 pay ile ilk sıradaki yerini korumakta, AB ülkeleri yüzde 14,9 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 9,8 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 174 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suudi Arabistan, ABD, Libya, İtalya, Almanya, Mısır, Rusya, İngiltere ve İran, bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.
     Ayrıca, halı, bitkisel yağlar, iplikler, demir çelik mamulleri, kumaşlar, pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, plastik ve mamulleri, ağaç ve orman ürünleri, konfeksiyon ürünleri Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur."
     "Bölgenin lokomotif ili olan Gaziantep"ten ise Ocak-Haziran 2012 dönemindeki 2 milyar 820 milyon 933 bin dolarlık ihracat yapıldığına dikkati çeken Çıkmaz, "Gaziantep, Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundadır. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ve mamulleri ile demir, demir dışı metaller, ilin ihracatında önde gelen sektörlerdir" ifadelerini kullandı.
     Çıkmaz, 2012 yılının ilk yarısında, ihracatta yaşanan bu yükselişin artarak devam etmesini temenni ettiğini de sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir