Güneydoğu Bölgesi'nin ihracat artışı hız kesmiyor -GAİB tarafından Ocak-Ağustos 2012 döneminde…

  • Yazı boyutu
Güneydoğu Bölgesi'nin ihracat artışı hız kesmiyor
  -GAİB tarafından Ocak-Ağustos 2012 döneminde…

Güneydoğu Bölgesi'nin ihracat artışı hız kesmiyor -GAİB tarafından Ocak-Ağustos 2012 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,1 artışla 5 milyar 148 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, birlikleri tarafından bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,1 artışla 5 milyar 148 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.
     Çıkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, birlikleri tarafından Ocak-Ağustos 2012 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,1 artışla toplam 5 milyar 148 milyon dolarlık ihracatın kayda alındığını, aynı dönemde diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 540 milyon 202 bin dolarlık ihracat yapıldığını, böylece GAİB ihracat kayıt işlem hacminin geçen yıla göre yüzde 13 artışla 5 milyar 688 milyon dolara yükseldiğini belirtti.
     Abdulkadir Çıkmaz, bölgeden 1 milyar 540 milyon dolarlık tekstil, 950 milyon 842 bin dolarlık halı, 1 milyar 292 milyon 350 bin dolarlık hububat bakliyat, 133 milyon 387 bin dolarlık kuru meyve ve 1 milyar 230 milyon dolarlık da diğer kalemlerde ihracat yapıldığını kaydetti.
     Bölge ihracatında Orta Doğu ülkelerinin yüzde 60,6 pay ile ilk sıradaki yerini koruduğuna dikkati çeken Çıkmaz, şu bilgileri verdi:
     "AB ülkeleri yüzde 14,5 pay ile ikinci, Afrika ülkeleri yüzde 9,4 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 181 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup, bu ülkelerden Irak, Suudi Arabistan, ABD, Almanya, İtalya, Libya, Mısır, İngiltere, Rusya ve İran, bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca halı, bitkisel yağlar, iplikler, demir-çelik mamulleri, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastik ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, ağaç ve orman ürünleri, konfeksiyon ürünleri bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur."
     Bölgenin lokomotif ili olan Gaziantep'ten Ocak-Ağustos 2012 döneminde 3 milyar 762 milyon 82 bin dolarlık ihracat yapıldığını ifade eden Çıkmaz, şunları kaydetti:
     "Gaziantep, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,3 oranındaki ihracat artışıyla Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundadır. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ve mamulleri ile demir, demir dışı metaller ilin ihracatında önde gelen sektörlerdir."
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir