Güney Kore Ticaret Bakanı Bark Kocaeli'de

  • Yazı boyutu
Güney Kore Ticaret Bakanı Bark Kocaeli'de

Türkiye ile Güney Kore arasında serbest ticaret antlaşması için Türkiye'ye gelen Taeho Bark, beraberindeki heyetle Kocaeli'deki Koreli fabrikaları ziyaret etti

Türkiye ile Güney Kore arasında serbest ticaret antlaşması için Türkiye'ye gelen Güney Kore Ticaret Bakanı Taeho Bark, beraberindeki heyetle Kocaeli'deki Koreli fabrikaları ziyaret etti.
     İzmit'te Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu Hyundai Assan ve Posco fabrikalarını gezen Bark, daha sonra Kartepe ilçesindeki pipet fabrikasında incelemelerde bulundu.
     Fabrikanın Türkiye Üst Yöneticisi Kim Hyung Ryul ve Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık'ın fabrika girişinde karşıladığı Bark, fabrika hakkında gösterilen sunumu izledikten sonra üretim birimlerini gezdi.
     İncelemelerinin ardından AA muhabirine açıklama yapan Taeho Bark, iki ülke arasında yapılan serbest ticaret antlaşmasının ticarete büyük katkı sağlayacağını söyledi.
     Antlaşmayla iki ülkenin yeni pazarlara yaklaşacağına işaret eden Bark, şöyle konuştu:
     "Kore'den Türkiye'ye mal gelirken, Türkiye'den Kore'ye mal giderken vergi ödenmeyeceğimiz için iki ülke arasındaki ticarete büyük katkı sağlayacaktır. Koreliler Türkiye'ye gelip yatırım yapacak, Türkler de Kore'de yatırım yapacak. Bu sayede Türkiye Asya'ya ulaşabilecek, Koreliler de Türkiye'ye yatırım yaptığı zaman Avrupa'ya daha kolay ulaşım sağlayabilecek. Küçük firmalar da yatırım yaptıkça ticari ilişkilerin büyümesine daha çok katkı sağlayacağını düşünüyorum."
     Bark, Türkiye'ye yeni yatırım yapan Posco'nun, kısa zamanda Avrupa'ya sevkıyat yapabilecek bir fabrika konumuna geleceğini ifade ederek, bu firmanın Türkiye'ye çok fazla katkısı olacağını düşündüğünü kaydetti.
     Posco'nun, dünya çapında en fazla üretim yapan fabrikalardan biri olduğuna dikkati çeken Bark, "Özellikle depreme karşı dayanıklı binalarda kullanılan ürünler ürettiği için de çok iyi bir firma olacağını düşünüyorum" dedi.
     Bakan Bark, incelemelerinin ardından fabrikadan ayrıldı.
    
    
    


Bu haberi 291 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir