Güney Kore İran'dan petrol alımına yeniden başlıyor

  • Yazı boyutu
Güney Kore İran'dan 
  petrol alımına yeniden başlıyor

Güney Kore İran'dan petrol alımına yeniden başlıyor

Güney Kore'nin, ABD yönetiminin belirlediği ölçütlere uygun olarak İran'dan ham petrol ithaline gelecek ay yeniden başlayacağı bildirildi.
     Güney Kore Bilgi Ekonomisi Bakanlığı'ndan bir yetkili, İran'dan ithal edecekleri miktarın ABD yönetimine verilen taahhüt çerçevesinde gerçekleşeceğini belirtti.
     Kore bu yılın ilk 5 ayında İran ham petrolü ihracatını bir yıl öncekine göre yüzde 16 azaltmış, Avrupa Birliği'nin (AB) 1 Temmuz'dan itibaren İran'dan petrol ithalini tamamen durdurması ve İran petrolü taşıyan tankerlerin sigortalanmasını yasaklaması üzerine de petrol akışını durdurmuştu.
     Güney Kore'nin petrol ithalini azaltma ve durdurma kararında, ABD'nin İran'dan ithalat yapan ve bunu büyük ölçüde azaltmayan ülkelere karşı yaptırım kararı alması da etkili olmuştu.
     Seul yönetimi ise tankerleri sigortalama işlemini İran'dan yapmasını istemiş ve Koreli rafineriler Tahran yönetimiyle müzakerelere başlamıştı.
     Güney Kore'nin ithalatının yeniden başlamasının çoğu küçük ve orta ölçekli yaklaşık 3000 şirketin İran'la iş yapmasının önünü açacağı kaydedildi.
     Seul yönetimi, 2010'da nükleer çalışmaları nedeniyle İran'a uygulanan küresel yaptırım kararına katılmış, nükleer silah ve petrolle ilgili ürünlerin İran'a satışını yasaklamıştı. Ancak Güney Kore ve İran, yaptırımları ihlal etmeden İran'la ticaret yapmanın yolunu bulmuştu. İran Merkez Bankası 2010'da Güney Kore bankalarında hesaplar açmıştı.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir