Güney Kore'den UİB'e teknik heyet ziyareti -UMSMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamiloğlu:…

  • Yazı boyutu
Güney Kore'den UİB'e teknik heyet ziyareti 
  -UMSMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamiloğlu:…

Güney Kore'den UİB'e teknik heyet ziyareti -UMSMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamiloğlu: -"Güney Kore'ye ucuz olmasının ötesinde, kaliteli ürünler gönderebiliriz. Özellikle kiraz, siyah incir, greyfurt, limon, nar ve bunların mamullerini ihraç edebiliriz"

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özkan Kamiloğlu, "Güney Kore'ye ucuz olmasının ötesinde, kaliteli ürünler gönderebiliriz. Özellikle kiraz, siyah incir, greyfurt, limon, nar ve bunların mamullerini ihraç edebiliriz" dedi.
     Güney Kore'den gelen 4 dış ticaret uzmanından oluşan teknik heyeti, Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde (UİB) kabul eden Kamiloğlu, burada yaptığı konuşmada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Güney Kore'ye yaş meyve sebze ihracatının önündeki engellerin kaldırılması ve meyve sebze mamulleri ihracatının artırılması için başlattığı çalışmayı takdirle karşıladıklarını söyledi.
     Kamiloğlu, Güney Kore ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasının birtakım kolaylıklar sağlayabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Güney Kore yaş meyve ve sebze ihraç edemediğimiz ender ülkelerden birisi. Güney Kore'nin çok katı bir karantina sistemi var. Yakın ve ucuz olduğu için yaş meyve sebze ihtiyaçlarını Çin'den ve ayrıca İspanya, Portekiz, ABD gibi ülkelerden karşılıyorlar. Türk ihracatçılar olarak biz, Güney Kore'ye ucuz olmasının ötesinde kaliteli ürünler gönderebiliriz. Özellikle kiraz, siyah incir, greyfurt, limon, nar ve bunların mamullerini ihraç edebiliriz. Bunların ihracı için nasıl bir ön prosedür gerektiğini araştırmalıyız."
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Dairesi Başkanlığı ile Bakanlığın AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı görüşmelerde, Bursa'dan Güney Kore'ye ihraç edilecek yaş meyve sebze ve mamullerinin risk değerlendirme prosesleriyle ilgili çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir