Güney Kore Bilgi Değişimi Programı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aslan:…

  • Yazı boyutu
Güney Kore Bilgi Değişimi Programı
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aslan:…

Güney Kore Bilgi Değişimi Programı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aslan: -"Güney Kore'nin hızlı büyümesinin nelere dayandığı ülkemiz için de önemli ipuçları içermektedir" -Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Sangkyu: -"Bu gibi projelerle ülkeler arasındaki ilişkiler sahada da gelişecek"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Güney Kore'nin 1962 yılından beri uyguladığı strateji ve yöntemlerle dünyanın az gelişmiş ülkeleri arasından sıyrılıp gelişmiş ülkeler arasına katıldığını anımsatarak, "Güney Kore'nin bu hızlı büyümesinin nelere dayandığı ve sonuçlarının neler olduğu ülkemiz için de önemli ipuçları içermektedir" dedi.
     Aslan, Güney Kore Bilgi Değişimi Programı kapsamında yürütülen "Türkiye için Sınai Rekabet Gücü Politikaları Projesi Politika Diyaloğu ve Kapanış Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, siyasi ve ekonomik bakımından Asya kıtasının batı ve doğu uçlarında yükselen iki güç olan Türkiye ve Güney Kore ilişkilerinin, geçen yıl imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile stratejik ortaklık düzeyine taşındığını söyledi.
     Proje ile verimlilik, yenilikçilik ve sürdürülebilir üretim alanlarında Güney Kore deneyimlerini Türkiye'de değerlendirebilmeyi hedeflediklerini kaydeden Aslan, "1962 yılından beri uyguladığı strateji ve yöntemlerle dünyanın az gelişmiş ülkelerinden biriyken, 40 yıl içinde gelişmiş ülkeler arasına katılan Güney Kore'nin bu hızlı büyümesinin nelere dayandığı ve sonuçlarının neler olduğu ülkemiz için de önemli ipuçları içermektedir. Yeşil büyüme gibi alanlarda ülkemiz için yakından incelenmeye değerdir" diye konuştu.
     Aslan, 2014-2017 yıllarını kapsayan Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı Belgesi'nin hazırlıklarının sürdürdükleri belirterek, belgenin Türkiye'nin ekonomik performansın sürdürülebilir kılınması ve yüksek katma değerli teknoloji ve sanayi yatırımları noktasında yönlendirici olacağını vurguladı. Aslan, bu belgeyi Haziran ayında tamamlamayı ve 2013 yılı sonundan önce hayata geçirmeyi planladıklarını bildirdi.
    
     -İki ülke arasındaki ilişkiler çok eskiye dayanıyor-
    
     Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee de iki ülke arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını söyledi.
     Ülkesinin 2006 ve 2008 yıllarında da Türkiye'de 2 proje tamamladığını anımsatan Sangkyu Lee, bu proje ile sayının 3'e yükseldiğini ifade etti.
     Sangkyu, projenin sonuçlarının Türkiye'nin politika yapıcılarına yardımcı olmasını umduklarını kaydederek, Türkiye ve Güney Kore arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık ve geleneksek ilişkiler ile yürütüldüğünü vurguladı.
     Büyükelçi Sangkyu Lee, bu ve benzeri programlarla ülkeler arasındaki ilişkilerin sahada da gelişebildiğini dile getirdi.
    
     -Güney Kore'nin deneyimlerinden faydalanacağız-
    
     Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan ise inovasyonun yeni pazarlara girilmesi ve mevcut pazarların büyütülmesini sağlayan önemli bir rekabet aracı olduğunu söyledi.
     Rekabet gücünü artıran işletmelerin, rakiplerinin önünde yer alacağını kaydeden Kaplan, KOBİ'lerde Ar-Ge faaliyetlerinin yaygınlaştırılması için ilgili kurumların ortak hareket etmesinin önemli olduğunu belirtti.
     Kaplan, KOBİ'lerin kıt kaynakları bulunduğu için Ar-Ge ve inovasyondan kaçınma eğiliminde olduklarını ifade ederek, bu noktada kamunun desteği ve yönlendirmesinin büyük önem taşıdığının altını çizdi.
     Sadece Ar-Ge'ye değil fikrin ticarileşmesinde de destek sağladıklarını belirten Kaplan, "Ar-Ge inovasyon destek programı kapsamında geçtiğimiz yıl bin 200 KOBİ'ye 65 milyon liradan fazla destek verdik" dedi.
     Kaplan, gelişmiş ülkelerin farklarından birinin de ihtiyaca yönelik teknoloji, ürün ve süreç geliştirme olduğunu ifade ederek, Güney Kore'nin bunu başardığını özellikle 90'lı yılların başından itibaren sanayi ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapılmasına yönelik politikalar uyguladığını belirtti.
     Güney Kore'nin bu deneyimlerini Türkiye'ye aktarılması amacıyla başlatılan programın başarılı olduğunu kaydeden Kaplan, Güney Kore ve Türkiye'nin Ar-Ge ile inovasyon alanındaki paylaşımlarını çok önemli bulduklarını dile getirdi. Kaplan, KOBİ'lere yönelik destek modellerinde bu deneyimlerden azami ölçüde faydalanacaklarını sözlerine ekledi.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz da proje ile iki ülkenin tecrübelerinin incelendiğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 243 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir