Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorunun İspanya'daki yansımaları -İspanyol hükümetine göre, Kıbrıs Rum…

  • Yazı boyutu
Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorunun İspanya'daki yansımaları
  -İspanyol hükümetine göre, Kıbrıs Rum…

Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorunun İspanya'daki yansımaları -İspanyol hükümetine göre, Kıbrıs Rum Kesimi için bulunan çözüm başka ülkelerde uygulanamaz

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Troyka'dan (AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) 10 milyar avroluk dış finans yardımı alması karşılığında bu ülkenin bankalarındaki mevduatlardan vergi alınmasını öngören anlaşmayı değerlendiren İspanyol hükümeti yetkilileri, "Bu çözüm başka ülkelerde uygulanamaz" görüşünü savundu.
     Endüstri Bakanı Jose Manuel Soria, "Kıbrıs Rum Kesimi'ne yapılan dış finans yardımı, Avrupa içinde izole olmuş bir olaydır. Ne İspanya ne de başka bir Avrupa ülkesiyle hiçbir alakası yoktur" dedi.
     İspanyol hükümetinin son 15 ayda Avrupa'nın en fazla reform yapan ülkesi olduğunu söyleyen Soria, "Kıbrıs Rum Kesimi modeli, İspanya için uygulanamaz" şeklinde konuştu.
     İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos da "Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki olay tek, özel ve istisnadır" diyerek, bu modelin hiçbir AB ülkesinde uygulanamayacağını vurguladı. De Guindos, Kıbrıs Rum Kesimi için varılan anlaşmanın "suların durulmasını sağlayacağını" ifade etti.
     Konuyla ilgili açıklama yapan İspanyol ekonomi uzmanları da "Avro bölgesine rahatlama getirse de borç krizinin çözümünde halen sallanan noktalar olduğunu" savundu.
     Finans analisti Juan Ignacio Crespo "İspanya gibi borç krizinin olduğu diğer ülkelerde yaşanan durumları bildikten sonra Kıbrıs Rum Kesimi'nde bankaların sorunlarına çare getirecek iyi bir çözüm bulunmuştur" dedi.
     Ivie adlı şirketin araştırmacılarından ve Valencia Üniversitesi profesörlerinden Joaquin Maudos da "İki kötü arasında seçim yapmak gerekiyordu, en iyisi seçildi. Diğer çözüm Avro'dan çıkmaktı. Bu da Kıbrıs Rum Kesimi'mi çok ciddi bir şekilde fakirleştirir ve Avro bölgesinde çok kötü bir etki yaratırdı" değerlendirmesinde bulundu.
     "Havada kalan çok fazla detay var ama piyasalara önemli bir mesaj verildi" diyen Citigrup strateji uzmanı Jose Luis Martinez ise, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki sorunun çözümüne yönelik varılan anlaşmanın Avro bölgesinde finans sektörünün yeniden yapılanmasının geleceğine ilişkin uyarı niteliği taşıdığını savundu.
     Uzmanlar mevcut durumda halen cevap arayan, "Bu anlaşma avro üzerindeki şüphelerin kalmasına yetiyor mu-", "Bu krizin yan sarsıntıları olur mu-", "Çıkış nerede-" şeklinde soruların bulunduğunu belirtti.
     Tasarruf Mevduatları Vakfı'nın (Funcas) uzmanı ve İngiltere'deki Bangor Business School Finans ve Ekonomi öğretim görevlisi Santiago Carbo, "Avro bölgesindeki şüpheleri ortadan kaldırmak için birinci mekanizma bankalar birliği projesini hızlandırmaktır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir