Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorun -12 gündür kapalı olan bankalar açıldı -İlk gün olaysız geçti

  • Yazı boyutu
Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorun
  -12 gündür kapalı olan bankalar açıldı
  -İlk gün olaysız geçti

Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorun -12 gündür kapalı olan bankalar açıldı -İlk gün olaysız geçti

Güney Kıbrıs Rum kesiminde, AB ve IMF ile anlaşmaya varılan önlem paketi kapsamında yeniden yapılandırılma nedeniyle 12 gündür kapalı bulunan bankaların bugün açılmasıyla vatandaşlar erken saatlerden itibaren bankalara akın etti.
     Sabah saatlerinde yapılan hazırlıkların ardından saat 12.00'de kapılarını açan bankalar saat 18.00'e kadar işlem yaptı.
     Bankalardaki işlemler, hesapların boşalmasını önlemek için, kredi kartlarıyla ödeme yapılması ve para aktarımı gibi bankacılık işlemleri 5 bin avroyla sınırlandı, para çekimine ise kişi başına günlük 300 avro limit koyuldu.
     İlk gün olması nedeniyle bankalara akın eden vatandaşlar ilk saatlerde bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. İlerleyen saatlerde bankalarda işlem yapmak isteyen vatandaşların sayısı azaldı. Bankaların işlem yaptığı saatlerde tüm şubelerin önünde silahlı güvenlik memurları görev yaptı.
     Bankaların önünde toplananların genelde ödeme işlemleri olan ve bankamatik kartları bulunmayan vatandaşlar olduğu görülürken, para çekmelerinin 300 avroyla sınırlanması, mevduat sahiplerinin bankalara gitme yerine kentin birçok yerinde bulunan bankamatiklere yönelmesine neden oldu.
     Ülkede uzun bir aradan sonra bankaların açıldığı ilk günün genelde olaysız geçtiğini belirten yetkililer, bankaların faaliyetlerinin yarından itibaren normalleşeceğini bildirdi.
     Rum lider Nikos Anastasiadis Twitter hesabından gönderdiği bir mesajında, bugün bankalara giden vatandaşlara ihtiyatlı tutumlarından dolayı teşekkür etti.
     Rum medyası ise, bankaların açıldığı ilk günün, beklenenin aksine sakin geçtiğini belirterek, ülkenin finans sisteminin ekonomik krizle mücadelede ilk sınavını başarıyla geçtiğini duyurdu.
     Güney Kıbrıs'ta bankaların 12 gündür kapalı olması iç ticarette büyük sıkıntılara neden olmuş, alış verişler nakit sıkıntısı nedeniyle durma noktasına gelmişti.
     Diğer yandan, GKRY Borsası'nın ise, bankalardaki yeniden yapılanma sonuçlanana kadar açılmayacağı bildirildi.
    
     -Kıbrıs Bankası'ndaki mevduatlara yüzde yüzde 35 kesinti
    
     Bu arada, GKRY'de sorunlu banka olarak görülen Halk Bankası (Laiki Trapiza) ve Kıbrıs Bankası'ndaki (Bank of Cyprus) yeniden yapılanma çalışmaları sürerken, Kıbrıs Bankası'nda 100 bin avronun üzerindeki mevduatlarda ilk aşamada yüzde 35'lik kesinti yapılması kararlaştırıldı.
     Edinilen bilgilere göre, Ön oran olarak artı-eksi yüzde 35 olarak belirlenen kesintilerle ilgili kesin rakam birkaç hafta içerisinde belirlenecek, bankadaki sigorta kapsamında bulunmayan 100 bin avronun üzerindeki mevduatlardan yapılan kesintiler tahvil ve hisse senedine dönüştürülecek. Kesinti oranı kesinleşinceye kadar bankalardaki mevduatlar dondurulmuş olarak kalacak.
     Önlem paketi kapsamında parlamentoda onaylanan yasaya göre, hükümetin ihtiyaca göre kesinti oranını değiştirme yetkisi bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir