Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorun -Troyka ile uzlaşma sağlanamadı -Rum lider Anastasiadis…

  • Yazı boyutu
Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorun
  -Troyka ile uzlaşma sağlanamadı
  -Rum lider Anastasiadis…

Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorun -Troyka ile uzlaşma sağlanamadı -Rum lider Anastasiadis Brüksel'e hareket etti

Güney Kıbrıs Rum kesiminde, Avro Bölgesi maliye bakanlarının 10 milyar avro yardım karşılığında ön koşul olarak öne sürdüğü 5,8 milyar avroluk önlem paketi üzerinde Troyka ile anlaşma sağlanamadı.
     Rum lider Nikos Anastasiadis, bu konudaki müzakereleri sürdürmek üzere sabah erken saatte özel bir uçak ile Brüksel'e hareket etti.
     Anastasiadis'e Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis ve Güney Kıbrıs Merkez Bankası üst düzey yetkilileri refakat ediyor. Rum yönetimi ile AB arasında uzlaşma sağlanması durumunda, Brüksel'de, bugün saat 19.00'da gerçekleştirilecek Avro Grup özel toplantısında Güney Kıbrıs ile ilgili kredi anlaşmasının nihai şekli belirlenecek.
     Dün gerçekleşmesi beklenen Avro Grup toplantısı, IMF'nin, önlem paketiyle ilgili itirazları nedeniyle son anda ertelenmişti.
     IMF, mali yardım karşılığında ön koşul olarak öne sürülen önlemler kapsamında, Kıbrıs Bankası'nın da (Cyprus Bank), Laiki Trapeza gibi "iyi" ve "kötü" banka şeklinde ikiye bölünerek yeniden yapılanmasını istiyor.
    
     Muhaber: Mehmet Hatipoğlu
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir