Güney Kıbrıs'taki ekonomik kriz -Rum Kızıl Haç Müdürü Takis Neofitu: -"Yardım başvurularıyla…

  • Yazı boyutu
Güney Kıbrıs'taki ekonomik kriz
  -Rum Kızıl Haç Müdürü Takis Neofitu:
  -"Yardım başvurularıyla…

Güney Kıbrıs'taki ekonomik kriz -Rum Kızıl Haç Müdürü Takis Neofitu: -"Yardım başvurularıyla başa çıkabilmek için kurum (Kızıl Haç) ilk kez Kriz Fonu'na el atmak zorunda kaldı"

Rum Kızıl Haç Müdürü Takis Neofitu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (GKRK) yaşanan ekonomik krize ilişkin, "yardım başvurularıyla başa çıkabilmek için kurumun (Kızıl Haç) ilk kez Kriz Fonu'na el atmak zorunda kaldığını" belirtti.
     Rum Kızıl Haç Müdürü Neofitu yaptığı açıklamada, daha önce yardım ettikleri 500 yaşlı ve tek tük kişiler olduğunu, ancak şu anda yardıma muhtaç aile sayısının, rutin olarak Kızıl Haç'tan yardım isteyen yaşlı ve yabancı uyruklu sayısını geçtiğini kaydetti.
     "Önceleri Kıbrıslılar çok zor durumda kalsalar da yardım istemeyi kendilerine yediremezlerdi. Şimdi tahammül sınırlarını aştıklarını ve bize başvurduklarını görüyoruz" diyen Neofitu, Güney Kıbrıs'ta yaşanan gerçeğin Kızıl Haç'ın her türlü aşırı ve kötü tahminini geçtiğini, yardıma ihtiyaç duyan kişi ve aile sayısının, hesaplamalardan çok daha fazla olduğunu dile getirdi.
     Geçen Noel'de bin aile için yardım paketi hazırladıklarını, ancak 2 bin yardım paketi gerektiğini ve 2 bin kişinin tamamının Rum olduğunu ifade eden Neofitu, şunları söyledi:
     "Şimdi Paskalya geliyor. Noel'de yaşadıklarımızı yeniden yaşamamak için hazır olmamız gerekiyor. İhtiyaçlar maalesef artıyor ve doğru hesap yapmalıyız. Kızıl Haç Gençlik birimi sadece öğrencilerin kahvaltısı için 108 bin Avro ayırdı. Önceki yıllarda bu meblağ çok çok azdı. Önceleri Kıbrıslılar çok zor durumda kalsalar da yardım istemeyi kendilerine yediremezlerdi. Şimdi tahammül sınırlarını aştıklarını ve bize başvurduklarını görüyoruz."
    
     -"Lüks arabalarla Kızıl Haç'a gelip yiyecek ve giyecek istiyorlar"-
    
     "Lüks arabalarla Kızıl Haç'a gelip yiyecek ve giyecek istiyorlar" bilgisini veren Neofitu, bir yıl öncesine kadar her ikisi de çalışan ebeveynlerin bugün işsiz ve çocuklarının da aç olduğunu söyledi.
     Neofitu, iki yıl öncesine kadar yardım isteyen Kıbrıslı sayısının bir elin parmakları ile sayılabildiğini, ancak bugün Kızıl Haç'ın kapısını yalnız yaşlılar ve yabancı uyrukluların değil, genç annelerin, işsiz babaların, umutsuz ebeveynlerin yardım istediğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir