Güney Kıbrıs'ta ekonomik sorun -5,8 milyarlık açığın kapatılması için özel yatırım fonu…

  • Yazı boyutu
Güney Kıbrıs'ta ekonomik sorun
  -5,8 milyarlık açığın kapatılması için özel yatırım fonu…

Güney Kıbrıs'ta ekonomik sorun -5,8 milyarlık açığın kapatılması için özel yatırım fonu oluşturulacak

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY), Eurogroup toplantısında belirlenen kurtarma paketinin GKRY tarafından karşılanması kararlaştırılan 5,8 milyar avroluk açığın kapatılmasına yönelik içte ve dışta arayışlar sürerken, Rum siyasi liderler, bu amaçla ülkede her kesin dahil olacağı bir "Yatırım Fonu" oluşturmayı kararlaştırdı.
     Rum lider Nikos Anastasiadis'in dün Troyka'ya (AB, AMB, IMF temsilcileri) sunduğu alternatif çözüm önerilerinin kabul edilmemesinin ardından bugün başkanlık konutunda Anastasiadis başkanlığında gerçekleştirilen siyasi liderler toplantısında alınan karar uyarınca oluşturulması kararlaştırılan Yatırım Fonu ile en az 2,5 milyar avro toplanması hedefleniyor.
     Toplantıya katılan Demokratik Seferberlik Partisi (DİSY) Başkan Yardımcısı Averof Neofitu ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru, bu konudaki kararın oy birliğiyle alındığını ifade ederek, ortak hedefin GKRY'yi kurtarmak olduğunu belirttiler.
     Neofitu ve Omiru, Yatırım Fonu ile ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, Rum medyasına yansıyan haberlerde, hukuki yapısının ne şekilde olacağının devletin hukuki danışmanları tarafından araştırılan fonun yarına kadar oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.
     Yatırım Fonu'na kilise dahil herkesin gönüllü olarak katılabileceği belirtilen haberlerde, 5.8 milyar avroluk açığın geriye kalan bölümümün ise, Laiki Trapeza'nın (Halk Bankası) satışından elde edilmesinin planlandığı kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir