"Güney Kıbrıs" sorunu gündemi meşgul etmeye devam ediyor

  • Yazı boyutu
"Güney Kıbrıs" sorunu gündemi meşgul etmeye devam ediyor

"Güney Kıbrıs" sorunu gündemi meşgul etmeye devam ediyor

Küresel piyasalar dün Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne (GKRK) yönelik olumsuz beklentilerle genel olarak satıcılı seyrederken, akşam saatlerinde beklenen oldu ve Güney Kıbrıs Rum Parlamentosu AB'nin kurtarma şartı olarak öne sürdüğü vergi paketine "Hayır" dedi.
     Analistler, bundan sonraki süreçte AB ile GKRK yetkililerinin tekrar masaya oturup farklı bir yol haritası üzerinde çalışabileceklerini ve bu konunun gündemde kalmaya devam edebileceğini belirtiyor.
     Bugün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve açıklamaları öncesinde, "Güney Kıbrıs" sorunu nedeniyle özellikle Avrupa hisse senedi piyasalarında negatif seyrin devam edebileceğini tahmin eden analistler, avro/dolar paritesinin 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1,2860 seviyelerinin üzerinde tutunmasını ve vadeli işlem piyasalarının sakin seyrinin hisse senedi piyasalarının da yatay bir başlangıç yapabileceğini bekliyor.
     Dün ABD'de Dow Jones Endeksi gün içindeki kayıplarını geri alarak günü sınırlı da olsa yükselişle 14.456 puandan tamamlarken, Nasdaq ve S&P endeksleri ise günü değer kaybıyla kapattı.
     Yurt içinde ise, İMKB 100 Endeksi günü yüzde 1,31 oranında değer kaybıyla 82.286 puandan tamamladı. Analistler, İMKB'de ikinci seansta artan satış baskılarının endeksin 83.000 puanın altına gerilemesiyle panik satışına dönüştüğünü ve düşüşün marjlı olduğunu, 82.500 puan altında yapılan kapanışın negatif görünümü bugüne taşıyabileceğini belirtiyor.
     Endeksin geçen hafta gördüğü en düşük seviye olan 81.980 seviyesinin kritik destek olarak izleneceğini vurgulayan analistler, bu seviyenin altında 80.700 seviyesinin gündeme gelebileceğinin altını çiziyor.
    
    
     09.00 Almanya, Şubat ayı ÜFE
     11.00 Avro bölgesi, Ocak ayı cari işlemler dengesi
     11.30 İngiltere, MB toplantı tutanakları
     11.30 İngiltere, Şubat ayı işsizlik başvuruları
     13.00 ABD, MBA 15 Mart mortgage başvuruları
     17.00 Avro bölgesi, Mart ayı tüketici güveni
     17.30 Türkiye, Şubat ayı merkezi yönetim borç stoku
     18.30 ABD, Fed faiz kararı
     18.45 ABD, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin basın toplantısı
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir