Güney Akım Projesi -Gazprom, Sırbistan ile nihai yatırım kararında anlaştı

  • Yazı boyutu
Güney Akım Projesi
  -Gazprom, Sırbistan ile nihai yatırım kararında anlaştı

Güney Akım Projesi -Gazprom, Sırbistan ile nihai yatırım kararında anlaştı

Rusya'nın gaz şirketi Gazprom, Sırbistan ile Güney Akım Projesi'nin gerçekleştirilmesine yönelik nihai yatırım kararında anlaşıldığını bildirdi.
     Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, Gazprom Proje Yönetim Dairesi Başkanı Leonid Chugunov başkanlığındaki heyetin, kararı imzalamak için Sırbistan'a çalışma ziyareti gerçekleştirdiği belirtildi.
     Gazprom ile Sırbistan'ın doğalgaz şirketi Srbijagas tarafından kurulan Güney Akım-Sırbistan Anonim Şirketi'nin toplantısı sırasında, Gazprom'un geçen yıl Sırbistan'a 1,4 milyar metreküp doğalgaz gönderdiğini anımsatan Chugunov'un, "Güney Akım Projesi Sırbistan'da yaklaşık 2 bin 200 kişiye iş imkanı sağlayacak ve 1,5 milyar dolarlık doğrudan yatırım çekecek" ifadelerine yer verildi.
     Açıklamada, Srbijagas Genel Müdürü Dusan Bajatovic ise Güney Akım Projesi'nin nihai yatırım kararını kabul eden ilk ülke olmalarından dolayı son derece memnun olduklarını ifade ettiği aktarılarak, Sırp Hükümeti'nin projeyle ilgili özel bir yasa üzerinde çalıştığı ve projenin enerji güvenliğini sağlamanın yanı sıra Sırbistan bütçesine ek gelir getireceğini yönündeki ifadelerine yer verildi.
    
     -Güney Akım Projesi-
    
     Doğalgaz ihracat güzergahlarını çeşitlendirmeye çalışan Gazprom, Karadeniz'den Orta ve Güney Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak bir boru hattı inşa etmek için Güney Akım Projesi'ni başlatmış ve proje için Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Yunanistan, Slovenya, Hırvatistan ve Avusturya ile hükümetlerarası anlaşmalar imzalanmıştı.
     İnşaatı Aralık 2012'de başlayacak olan Güney Akımı Projesi'nde ilk doğalgaz sevkiyatının 2015 yılı sonunda yapılması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir