Güney Afrika'dan İzmir'e EXPO desteği -Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Thabethe: -"Türkiye…

  • Yazı boyutu
Güney Afrika'dan İzmir'e EXPO desteği
  -Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Thabethe:
  -"Türkiye…

Güney Afrika'dan İzmir'e EXPO desteği -Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Thabethe: -"Türkiye 2010 Dünya Kupası için Güney Afrika'ya destek vermişti, şimdi sıra bizde" -"İzmir'in EXPO adaylığını destekliyoruz"

Güney Afrika Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Elizabeth Thabethe, EXPO 2020 yarışında ülke olarak Türkiye'yi destekleyeceklerini belirtti.
     Güney Afrika Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından Türkiye ile ticaret hacminin artırılması amacıyla "Dış Ticaret ve Yatırım Misyonu" konulu toplantı yapıldı.
     Organizasyonda Güney Afrika'dan gelen 20'ye yakın işadamı, İzmir'deki firma temsilcileriyle ikili görüşme yaptı.
     Konuk Bakan Yardımcısı Thabethe, gazetecilere yaptığı açıklamada, organizasyonla özellikle enerji, madencilik, kuyumculuk, tekstil, hazır giyim, altyapı, bilgi ve iletişim teknolojileri, havacılık ve uzay, otomotiv, turizm, otelcilik ve mühendislik hizmetlerinde işbirliklerini geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.
     İki ülke arasında 2005 yılı sonrası sürekli yükselen bir ticaret hacminin olduğunu ancak 2008 yılı sonrası küresel krizin etkisiyle bir miktar gerileme görüldüğünü dile getiren Thabethe, hacmi artırmak için çaba gösterdiklerini belirtti.
     Thabethe, serbest ticaret anlaşması konusunda görüşmelerin devam ettiğini, 2016'ya kadar bunun imzalanması konusunda prensip kararı alındığını kaydederek, son dönemde Türk yatırımcıların Güney Afrika'da yatırım yapmasının sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.
    
     -İzmir'e EXPO desteği-
    
     Gazetecilerin İzmir'in EXPO 2020 adaylığını hatırlatması üzerine Thabethe, "Türkiye, 2010 Dünya Kupası için Güney Afrika'ya destek vermişti. Şimdi sıra bizde. İzmir'in EXPO adaylığını destekliyoruz" dedi.
     Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İzmir Fahri Konsolosu Tamer Taşkın ise bu ülkede 50 civarında büyük Türk şirketinin yatırımının bulunduğunu, son olarak Arçelik'in ülkenin en büyük beyaz eşya üreticisini satın alarak pazara girdiğini, bir demir çelik şirketinin de büyük bir yatırım yaptığını kaydetti.
     Taşkın, "Güney Afrika, Afrika pazarına girmek isteyen şirketler için en önemli adım. Türk şirketleri bu pazara kayıtsız kalamaz. 50 şirket az bir rakam değil ama yolun henüz başındayız. Özellikle tekstil ve hazır giyim sektörümüz Afrika pazarı için Mısır ve Etiyopya'da yatırım yapıyor. Güney Afrika bu ülkelerle kıyaslanamayacak derecede daha avantajlıdır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 92 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir