Güneş enerjili araçlar piste iniyor -Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları finali, 40…

  • Yazı boyutu
Güneş enerjili araçlar piste iniyor
  -Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları finali,
  40…

Güneş enerjili araçlar piste iniyor -Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları finali, 40 üniversiteden 66 takımın katılımıyla yarın İzmit Körfez Yarış Pisti'nde yapılacak

TÜBİTAK'ın 2005 yılından bu yana düzenlediği Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları finali, 40 üniversiteden 66 takımın katılımıyla yarın İzmit Körfez Yarış Pisti'nde yapılacak.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek ve üniversite öğrencilerinin fikirlerini üretime geçirebilmelerine imkan sağlamak amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Formula G-Güneş Arabaları Yarışı ve Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araba Yarışı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmit Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilecek.
    
     -Finali Bakan Ergün de izleyecek-
    
     2005 yılından bu yana düzenlenen TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışına ilk yıl 16 takım katılırken, bu yıl sayı 42'ye çıktı. Hidrojen Arabaları Yarışının ilk yılında 12 takım yer alırken, bu yıl 24 takım yarışacak. Formula G ve Hidromobil Yarışları 1.950 metrelik İzmit Körfez Yarış Pisti'nde 20 tur olarak yapılacak.
     Yarışmaların yarın yapılacak finaline Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da katılacak.
    
     -İsim ve logolar iddialı-
    
     Türkiye'de yerli otomobil üretimi konuşulurken, üniversite öğrencilerinin geliştirdiği alternatif enerjili araçlar, tasarımları, isimleri ve logoları ile dikkati çekiyor.
     Türkiye'nin en hızlısı olabilmek için yarışacak arabaların isim ve logolarında bulundukları kentlerin tarihi ve yöresel simgeleri yer alıyor. Formula G'de Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nin aracı ismini Asi Nehri'den alırken, Kocaeli Üniversitesi aracına "Körfez", Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi "İstiklal", Hava Harp Okulu "Feza", Hitit Üniversitesi "Kadeş", Gazi Üniversitesi "Şems-i Gazi", Akdeniz Üniversitesi de "Portacar" ismini verdi.
     Hidromobil kategorisinde Uludağ Üniversitesi'nin aracına "Timsah" ismi verilirken, Gaziantep Üniversitesi'nin araçlarından biri "Zeugma", diğeri ise "Hidrofıstık" ismiyle yarışacak. Dumlupınar Üniversitesi "21. Yüzyıl Hazerfen", Selçuk Üniversitesi de "Selçuk Sümer" isimli araçlarıyla yarışmada yerini alacak.
     Geçen yıl düzenlenen yarışlarda Formula G'de İstanbul Üniversitesi birinci olurken, Hidromobil kategorisinde ise İzmir MMO Öğrenci Komisyonu'nun tasarladığı araç yarışmayı ilk sırada tamamlamıştı.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir