GÜNAM Müdürü Turan: -"Tuz Gölü kadar bir alana yapılacak güneş enerjisi panelleri, Türkiye'nin…

  • Yazı boyutu
GÜNAM Müdürü Turan:
  -"Tuz Gölü kadar bir alana yapılacak güneş 
  enerjisi panelleri, Türkiye'nin…

GÜNAM Müdürü Turan: -"Tuz Gölü kadar bir alana yapılacak güneş enerjisi panelleri, Türkiye'nin toplam enerji ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde" -RÜZGEM Müdürü Uzol: -"Amacımız özgün teknolojilerle dünya rüzgar enerjisi pazarında pay ve söz sahibi olmak için çalışmalar yürütmek"

Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan, Türkiye'nin toplam enerji ihtiyacının yaklaşık 200 bin GWs olduğunu, bu ihtiyacın da Tuz Gölü kadar bir alana yapılacak güneş enerjisi panellerinden sağlanabileceğini söyledi.
     Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılan toplantıda, enerji alanında gerçekleştirilen projeler tanıtıldı. Kalkınma Bakanlığının desteğiyle 2009 yılının başında ODTÜ'de kurulan GÜNAM, teknoloji geliştirerek güneş gözelerinin Türkiye'de üretimini sağlamayı hedefliyor
     Dünyanın enerji kaynaklarına baktığımızda güneşten gelen enerji miktarının diğer enerji kaynaklarından çok daha fazla paya sahip olduğunu söyleyen Turan, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti.
     Raşit Turan, Türkiye'de 2011 yılında enerji kullanımına 54 milyar dolar ödendiğini söyleyerek, "Enerjiye ödenen bu miktar cari açıkta önemli bir paya sahiptir" dedi.
     Türkiye'nin toplam enerji ihtiyacının yüzde 75'inin ithal edildiğini, toplam elektrik üretiminin yüzde 50'sinin ise ithal doğalgaz ile üretildiğinin altını çizen Turan, şunları söyledi:
     "Güneş enerjisi yatırımlarının Ar-Ge altyapısını oluşturmaya çalışırken, Türkiye'de bu teknolojinin yapılabilirliğini göstererek özel sektör firmalarının yatırım yapmasını da teşvik ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye'de güneş enerjisi teknolojilerinin ve güneş enerjisi güç istasyonlarının kurulmasına ve dolayısıyla geleceğimize ve bağımsızlığımıza katkı sağladığımızı düşünüyorum."
    
    
     -Rüzgar Enerjisiyle Yenilenebilir ve Temiz Elektrik Üretimi
    
     Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (RÜZGEM) Müdürü Doç. Dr. Oğuz Uzol da, merkezde yapılan çalışmalarla, Türkiye'nin rüzgar enerjisi konusunda ortaya koyduğu ulusal hedeflere ulaşabilmesi ve bu hedeflere ulaşırken de teknolojik dışa bağımlılığı en aza indirgenebileceğini söyledi.
     Uzol, merkezin amacının, Türkiye'nin geliştirilecek özgün teknolojilerle dünya rüzgar enerjisi pazarında pay ve söz sahibi olabilmesi hedeflerini desteklemeye yönelik Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:
     "RÜZGEM önümüzdeki seneler içerisinde uluslararası seviyede araştırmaların yapıldığı rüzgar enerjisi teknolojileri konusunda ulusal bir odak noktası haline gelmeyi hedeflemektedir."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir