Gümrüklerde ortak transit rejimi kullanılacak -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yapılan yönetmelik…

  • Yazı boyutu
Gümrüklerde ortak transit rejimi kullanılacak
  -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yapılan yönetmelik…

Gümrüklerde ortak transit rejimi kullanılacak -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yapılan yönetmelik değişikliği sayesinde nakliyeciler, gerek Türk gümrük idarelerinde gerek AB gümrük geçişlerinde daha az bürokrasi ile karşılaşarak zamandan tasarruf sağlayacak -Yönetmelik değişikliği ile NATO üyesi olmayan ülkelere ait eşyalar, Genelkurmay Başkanlığınca sözlü beyan ile geçici ithal edilebilecek

Gümrüklerde ortak transit rejimi hükümleri kullanılacak böylece nakliyeciler, gerek Türk gümrük idarelerinde gerek AB gümrük geçişlerinde daha az bürokrasi ile karşılaşarak zamandan tasarruf sağlayacak.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gümrük Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti.
     Buna göre, transit rejimine ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi. Transit rejimi hükümleri aksi belirtilmediği sürece ortak transit rejimini de kapsayacak. Ortak Transit Sözleşmesi hükümleri gerektiğinde gerekli değişiklikler yapılmak suretiyle transit rejimine de uygulanacak. Ortak transit rejimi kapsamında geçerli teminatlar, yüksek kaçakçılık riski içeren eşyaya ilişkin işlemler dışında, ulusal transit işlemlerinde de kullanılabilecek.
     Ortak transit rejiminin kullanılması ile nakliyeciler, gerek Türk gümrük idarelerinde gerek AB gümrük geçişlerinde daha az bürokrasi ile karşılaşarak zamandan tasarruf sağlayacak. Gümrük idareleri de taşımacılar gibi, ortak transit işleminin her adımını sistem üzerinde izleyebilecek, rejimin güvenliğini sağlama ve kaçakçılıkla mücadelede avantaj elde edecek, doğabilecek gümrük vergileri teminat altına alınacak.
     Yönetmelik değişikliği ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının e-Belge Projesi kapsamında gümrük beyannameleri ile eklerinin e-imzalı ve elektronik olarak gümrük idaresine gönderilerek gümrük işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve kağıdın kaldırılması hedefi çerçevesinde ihracat beyannameleri için uygulanan sistem, ithalat beyannamelerini de kapsayacak şekilde genişletildi.
    
     -Askeri eşyanın sözlü beyanı-
    
     Geçici ithalatta sözlü beyana tabi eşyaların listesi de yeniden düzenlendi.
     Yetkililer, Genelkurmay Başkanlığı koordinesinde uluslararası statüde icra edilen eğitimlerde NATO üyesi ülkelere ait malzeme ve teçhizatın gümrük işlemlerinin, NATO üyesi ülkelerin tabi olduğu anlaşmalar uyarınca bir belgeyle yapıldığını belirterek, söz konusu eğitimlerde NATO üyesi olmayan ülkelere ait malzeme ve teçhizatın gümrük işlemleri ile ilgili gümrük mevzuatında bir düzenleme bulunmadığını kaydettiler. Yetkililer, yapılan yönetmelik değişikliği ile NATO üyesi olmayan ülkelere ait eşyanın da Genelkurmay Başkanlığınca sözlü beyan ile geçici ithal edilmesine imkan tanındığını bildirdiler.
     Buna göre, Genelkurmay Başkanlığı koordinesinde icra edilecek eğitimlere katılacak NATO üyesi olmayan ülkelere ait geçici ithalata konu olan eşyalar, gümrük idarelerine sözlü beyan edilebilecek.
     Öte yandan yapılan düzenlemeler çerçevesinde Ortak Transit Yönetmeliği hükümleri de Gümrük Yönetmeliğine aktarıldığından, "Ortak Transit Yönetmeliği" de yürürlükten kaldırıldı.
    
    
    

Bu haberi 108 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir