Gümrük vergileri ve cezalarına ilişkin alacaklarda uzlaşma

  • Yazı boyutu
Gümrük vergileri ve cezalarına ilişkin alacaklarda uzlaşma

Gümrük vergileri ve cezalarına ilişkin alacaklarda uzlaşma

Gümrük vergileri ve cezalarına ilişkin alacaklarda uzlaşma komisyonları 10 bin liradan az olan uzlaşma talepleri için toplanamayacak. Birden fazla yükümlünün başvurusunun 10 bin lirayı aşması halinde, bu talepler tek bir Uzlaşma Komisyonu tarafından sonuçlandırılabilecek.
     Gümrük Uzlaşma Yönetmeliğinde değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, uzlaşmaya konu alacağın kaçakçılık suçlarıyla ilişkisi olup olmadığı araştırılacak. Bu araştırma sırasında; adli süreç başlamamış olsa da kaçakçılık suçlarıyla ilgili takibatta bulunulması talebiyle fezleke veya rapor düzenlenmiş ya da adli makamlara bildirimde bulunulmuş olması, adli mercilerce soruşturma ya da kovuşturma yapılıyor olması, ilgili Cumhuriyet Savcılığı veya Mahkeme tarafından ceza verilmiş olması durumunda ilişki olduğu sonucuna varılacak.
     İlişki olup olmadığı hususu, uzlaşma sürecinin her aşamasında değerlendirilecek. Aksi bir tespit olması durumunda, uzlaşma yapılmayacak.
     Uzlaşma Komisyonları, 10 bin liradan az olan uzlaşma talepleri için toplanamayacak. Birden fazla yükümlünün başvurusunun 10 bin lirayı aşması halinde, bu talepler tek bir Uzlaşma Komisyonu tarafından sonuçlandırılabilecek.
     Gümrük vergileri ve cezalarının tebliğ tarihlerinin farklı olması halinde, uzlaşma başvurusunda, gümrük vergileri veya cezalara ilişkin en son tebliğ tarihi esas alınacak.
     Yükümlünün kendisi, temsilcisi veya özel vekaletname verilmesi şartıyla gümrük müşaviri; veli ya da vasi veya aynı gümrük vergilerinin ödenmesinden yükümlü ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu olması halinde gümrük müşavirleri uzlaşma talebinde bulunabilecek.
     Uzlaşma talebinde bulunulan alacağın hatalı olduğunun tespit edilmesi halinde, durum gerekçesi ile birlikte yükümlüye bildirilecek ve uzlaşma görüşmeleri düzeltilmiş tutar üzerinden yapılacak.
     Aynı gümrük vergilerinin ödenmesinden yükümlü ile birlikte gümrük müşavirlerinin müştereken ve müteselsilen sorumlu olması halinde yükümlü ile gümrük müşavirinin başvurusu beraber sonuçlandırılacak. Bu durumda, taraflardan biri veya her ikisinin katılımı ile uzlaşma görüşmesi yapılacak.
     Uzlaşma komisyonu görüşmelerine yükümlünün veya veli ya da vasinin bizzat katılması gerekecek. Yükümlünün toplantıya katılmaması halinde, temsilcisi veya vekaletnamede özel yetki verilmesi şartıyla, gümrük müşaviri de yükümlü adına görüşmelere katılabilecek ve tutanakları imzalayabilecek. Ayrıca, aynı gümrük vergilerinin ödenmesinden yükümlü ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu olduğu durumlarda uzlaşma başvurusunda bulunan ve görüşmelere kendisi ve/veya yükümlü ile birlikte katılan gümrük müşaviri de tutanakları imzalayabilecek.
     Yükümlü, uzlaşma komisyonu toplantılarında görüşlerini açıklamak üzere gümrük müşaviri bulundurabilecek.
     Uzlaşma komisyonlarına, yükümlü dahil, katılacak kişi sayısı üçü geçemeyecek. Tutanaklara imza atma yetkisi olan kişi veya kişilerin yanında uzlaşma komisyonu toplantılarına katılan diğer kişi veya kişiler, görüşmede hazır bulunanlar olarak, uzlaşma tutanağına imza atacaklar.
     Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine yapılan uzlaşma taleplerinin üç ay içerisinde 10 bin liraya ulaşmaması halinde, takip eden ay içinde mevcut uzlaşma talepleri sonuçlandırılacak. Söz konusu sürelerin hesaplanmasında ilk yapılan uzlaşma başvuru tarihi esas alınacak.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir